Kto dostanie miliardy Sorosa. Tajemnicze przelewy międzynarodowego spekulanta

18 miliardów dolarów trafiło w ostatnim czasie z prywatnego konta George’a Sorosa na rachunek jego fundacji. To aż trzy czwarte gigantycznego majątku międzynarodowego lewicowego spekulanta. Ile z tych pieniędzy trafi do Polski i przeciw komu zostaną wykorzystane?

Skalę transferu pieniędzy ujawniono kilkanaście dni temu. Przelewy, jakich w ostatnim czasie dokonał Soros, nie mają precedensu. Na konto prowadzonej przez słynnego finansistę Open Society Foundations (OSF) – jednej z największych fundacji na świecie – trafiło 18 mld dol. To około 65 mld zł! Dla porównania dotychczasowe roczne budżety Open Society Foundations oscylowały wokół 1 mld dol., czyli 3,6 mld zł.
Jeszcze bardziej zastanawiający jest fakt, że owe 18 mld dol., które trafiły do fundacji, to aż trzy czwarte majątku George’a Sorosa, szacowanego na niespełna 24 mld dol. Skąd ta „filantropijna” determinacja 87-letniego miliardera? I gdzie trafią te góry pieniędzy?

Przeciwko ksenofobom i antydemokratom
Wielu wskazówek może udzielić stworzony paręnaście miesięcy temu dokument budżetowy Open Society Foundations na rok 2017. Są tam opisane zarówno tegoroczne wydatki fundacji Sorosa, jak i plany dotyczące wzrostu nakładów na poszczególne obszary jej działalności. Miliarder i jego ludzie nie ukrywają, że obecnie priorytetem są dla nich imigranci. Chodzi tu przede wszystkim o tzw. uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy masowo przybywają do Europy, jak i o latynoskich imigrantów przedostających się do USA. Do najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą Open Society Foundations w 2017 r. i w najbliższych latach, należą „wsparcie lepszej, wspólnej polityki azylowej w Europie”, „zmiana warunków przetrzymywania imigrantów w wielu krajach” a także „obrona społeczności imigranckich przed falą ksenofobicznych ataków”. Można się zatem spodziewać imponujących grantów na działalność organizacji, także tych w Polsce, próbujących przekonać...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: