Rosjanie i Francuzi kradną krzyż papieżowi z Polski

Rosjanie okazali się mądrzejsi od Francuzów. Nieco mądrzejsi. Postawili w Moskwie pomnik polskiego papieża – no, pomniczek raczej – ale od razu bez krzyża. Ot, taki jeden „humanista” znad Wisły i Tybru. Z powodu Francji awantura o zabranie krzyża z pomnika Jana Pawła II w Bretanii. A o Rosji cisza. Ba, wcześniej nawet niektórzy mlaskali z zachwytu: no proszę, Putin wystawił pomnik katolickiemu „papie” – jaka wolność, jaka tolerancja. A że bez krzyża? Wot, drobiazg, papież uczczony. Cóż, zamach w Rzymie w 1981 r. nie do końca się udał, Turek spaprał, bułgarska bezpieka zrobiła co prawda to, co mogła, ale Polak przeżył i Kreml musiał się z nim męczyć jeszcze ponad dwie dekady. No to z tej ulgi, że poszedł do nieba, nawet mu „pamiatnik” pozwolili sprokurować.

Na Twitterze opublikowałem fotografię pomnika papieża „z dalekiego kraju”, jak powiedział nasz rodak tuż po wyborze na Głowę Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Zdjęcie jest z Bośni i Hercegowiny, z Sarajewa. Tak, z tego samego Sarajewa, od którego rozpoczęła się I wojna światowa. Teraz jest stolicą dość sztucznego, proszę wybaczyć szczerość, państwa, które próbuje, ze średnim skutkiem, być wspólnym domem katolików-Chorwatów, prawosławnych-Serbów i muzułmanów-Bośniaków. W praktyce większość stanowią wyznawcy islamu. Ale nawet im, mającym na co dzień często na pieńku ze współobywatelami-chrześcijanami, krzyż w rękach sędziwego polskiego papieża nie przeszkadzał. Przeszkadzał Europejczykom z Francji. Z tej „córy Kościoła”, jak mówił o niej właśnie Jan Paweł II. Z tej ojczyzny agresywnego, pełnego zabobonów ateizmu i wojującego – jak widać, słychać i czuć – laicyzmu.

Francuskie władze skompromitowały się taką formą francuskiej cenzury. A Polska walczy o normalność. O szacunek dla swojego rodaka. O szacunek dla krzyża, który był, jest i będzie. Także wtedy, gdy tych durniów z Paryża dawno nie będzie.

Jeszcze jedno. To bynajmniej nie jest wcale spór między wierzącymi a...
[pozostało do przeczytania 22% tekstu]
Dostęp do artykułów: