Szarża w polskim kinie? Produkcja na 100-lecie odzyskania niepodległości

Trwają zdjęcia do historycznego filmu „Legiony”. Premiera wpisze się w setne obchody rocznicy odzyskania niepodległości i ma być jednym z ich najmocniejszych punktów.

– Obiecuję, że będzie to film spektakularny – mówi reżyser Dariusz Gajewski. – Kiedy oglądaliśmy nagrane dotąd materiały do filmu „Legiony”, to widziałem zdjęcia jak z „Władcy Pierścieni” – wyznaje odtwórca głównej roli Sebastian Fabijański.

Film „Legiony” opowiada historię formacji utworzonej przez marszałka Józefa Piłsudskiego w latach 1914–1916. Od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką. W postać marszałka Józefa Piłsudskiego wciela się Jan Frycz, a w pozostałych rolach zobaczymy m.in. Borysa Szyca, Antoniego Pawlickiego, Sebastiana Fabijańskiego, Bartosza Gelnera oraz debiutującą na dużym ekranie Wiktorię Wolańską. Jedną z kluczowych dla fabuły scen będzie inscenizacja słynnej szarży po Rokitną z 13 czerwca 1915 r. Największą scenę batalistyczną realizowano 15 sierpnia pod Sowią Górą. Byliśmy na planie filmowym.

Wywołanie świata, który nie istnieje
Reżyserem obrazu jest Dariusz Gajewski, twórca takich produkcji jak „Warszawa” czy „Obce niebo”. Gajewski w rozmowie z dziennikarzami na planie filmu opowiadał, że jest to pierwsza tak duża produkcja w jego karierze. Mówił o trudnościach w skoordynowaniu działań tak wielu aktorów, choćby w scenach batalistycznych. Na pytanie „Gazety Polskiej” o to, jaka jest przyjemność pracy nad filmem o Legionach Piłsudskiego, Gajewski odpowiada: – Polega ona na tym, że powołujemy do życia świat, którego już nie ma. Przenosimy się do 1914 roku i opowiadamy o ludziach, którzy już nie istnieją. Wywołanie tego świata jest czymś niezwykle frapującym.
Aktorzy, z którymi rozmawialiśmy, podkreślali, że film jest realizowany z rozmachem. Jednak jak podkreśla reżyser, nie będzie to film na wzór hollywoodzkich produkcji. Na pytanie „GP”, czy będzie patetyczny, Gajewski odpowiada: – Mamy...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: