Chcemy Europy równorzędnych państw narodowych. Z wicepremierem Jarosławem Gowinem rozmawia Katarzyna Gójska

Wielu polityków niemieckich krytykuje nasze działania, uznając je za zamach na niezależne sądy. Ale gdy te sądy wydają wyroki niekorzystne dla strony niemieckiej, to słyszymy, że są upolitycznione… Albo jedno, albo drugie – mówi „Gazecie Polskiej” Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.


Czy w sprawie ustaw o KRS i SN mieliśmy do czynienia z kryzysem politycznym?
Na pewno obóz rządowy znalazł się na ostrym wirażu. To, że do podpisu prezydenckiego trafiła kluczowa ustawa, której pan prezydent, jak twierdzi jego zaplecze, nie znał i wobec której wysunął zasadnicze zastrzeżenia, to dowód, iż jakieś tryby nie zadziałały. Musimy na przyszłość wyciągnąć z tego wnioski. Współpraca między szeroko rozumianym obozem rządowym a ośrodkiem prezydenckim powinna wyglądać w przyszłości lepiej.

Minister Zbigniew Ziobro twierdzi, że prezydent był informowany, ale nie wykazywał zainteresowania reformami sądownictwa.
Byłoby szkodliwe, gdybym teraz zaczął rozdrapywać rany i roztrząsać, kto mówi prawdę. Na pewno potrzebujemy głębokiej analizy tego, co się stało. Powinna ona jednak odbyć się z dala od kamer telewizyjnych czy mikrofonów radiowych. Nasi wyborcy wymagają od nas dwóch rzeczy: głębokiej reformy państwa, ale także jedności. Zapewniam, że nie wycofamy się z naprawy wymiaru sprawiedliwości. Zresztą podpisana przez prezydenta ustawa o sądach powszechnych daje już instrumenty do takiej częściowej reformy.

Bez gruntownej reformy w SN i KRS te instrumenty nie będą skuteczne.
Pozwalają rozpocząć tę reformę. Jestem przekonany, że projekty, które przedstawi jesienią pan prezydent, będą zbliżone do tego, co przedstawił klub parlamentarny PiS. Oczywiście reformom zawsze towarzyszą różnice zdań także wewnątrz rządu, ale musimy uniknąć zgorszenia wśród naszych wyborców jawnymi sporami. Dlatego nie dam się namówić na publiczną analizę tego,...
[pozostało do przeczytania 86% tekstu]
Dostęp do artykułów: