Wieści ze Wschodu

Na pasku cenzury

Władze Kazachstanu przestaną udzielać akredytacji międzynarodowym ekspertom, którzy będą krytykować wybory w republice. Reperkusje dotkną także samych Kazachów. Na pierwszy ogień poszli już liderzy Ogólnonarodowej Partii Socjaldemokratycznej. Opozycjonistów ukarano wysokimi grzywnami, ponieważ podawali w wątpliwość wiarygodność ostatnich wyborów parlamentarnych. To jednak dopiero początek. Nowa ustawa o radiofonii i telewizji w znaczący sposób ogranicza wolność wypowiedzi.

Ponad podziałami

Rosyjska opozycja powołała do życia Ruch Obywatelski. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie i koordynacja antysystemowych demonstracji oraz przekonanie Rosjan, że Władimir Putin nie będzie dobrym prezydentem.

Społeczny sprzeciw

Znane postacie rosyjskiego życia społeczno-kulturalnego powołały Ligę Wyborców. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą odejścia Władimira Putina z polityki, unieważnienia wyników wyborów parlamentarnych, zwolnienia więźniów politycznych oraz zniesienia państwowej cenzury.

Interes się kręci

Kilka dni temu Rosja dostarczyła do Wenezueli czołgi T-72. Z kolei Syria złożyła zamówienie na 36 samolotów Jak-130. Według ekspertów, wartość kontraktu opiewa na sumę 0,5 mld dol.

Gospodarka dołuje

Zdaniem agencji ratingowej Fitch, Rosja nie jest wiarygodna kredytowo. Ocena jest surowa, ponieważ „niestabilność polityczna zwiększa ryzyko ucieczki kapitału”.
[pozostało do przeczytania -9% tekstu]
Dostęp do artykułów: