Zbrojeniowa współpraca z Ukrainą. Nowoczesny polski sprzęt optoelektroniczny dla ukraińskiej armii

Na mocy umowy, podpisanej przed kilkoma dniami w Warszawie, Przemysłowe Centrum Optyki S.A. dostarczy ukraińskim zakładom zbrojeniowym nowoczesne przyrządy obserwacyjne i celownicze, m.in. do wozów bojowych BWP-1 oraz czołgów T-72.

Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej optoelektroniczna spółka PCO S.A. podpisała z ukraińską firmą Ukrinmasz, należącą do grupy UkrOboronProm, dwie strategiczne umowy. Pierwsza z nich dotyczy dostawy komponentów optycznych dla PCO S.A. z Żytomierskich Zakładów Pancernych. Druga zaś dostawy przez PCO S.A. do ukraińskiego partnera przyrządów, stanowiących optoelektroniczny komplet modernizacyjny do wozów bojowych. W uroczystości, która odbyła się 26 czerwca br. w warszawskiej siedzibie PCO, uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Bartosz Kownacki. – Podpisanie tych umów to kolejny, ważny krok we współpracy zbrojeniowej Polski i Ukrainy – powiedział minister Kownacki.

Przez ostatnie dwa lata Przemysłowe Centrum Optyki przeprowadziło szereg prezentacji i testów najnowocześniejszego sprzętu optoelektronicznego. Rozwiązania oferowane przez PCO S.A. są sprawdzone i posiadają wszystkie wymagane dopuszczenia do stosowania w wozach wykorzystywanych przez Siły Zbrojne Ukrainy. O najwyższej jakości polskiego sprzętu świadczy także pakiet certyfikatów, jakie uzyskał on na Ukrainie. W wyniku  tych starań w PCO S.A. opracowano model modernizacji optoelektroniki w wozach bojowych BWP-1 (w oparciu o pasywne urządzenia noktowizyjne) oraz w czołgach T-72 (z zastosowaniem celownika termowizyjnego). – Sprzęt ten będzie wykorzystywany w działaniach operacyjnych. To najlepiej świadczy o jego wysokiej jakości – podkreślił podczas podpisania umów Bartosz Kownacki. – Polska jest jednym z nielicznych krajów na świecie i w Europie, który wspiera nas w trudnych czasach walki z Rosją. Wspiera nie tylko bronią, ale także zaawansowaną technologią – dodał dyrektor generalny ukraińskiej firmy...
[pozostało do przeczytania 37% tekstu]
Dostęp do artykułów: