Kair–Warszawa, wspólna sprawa?

Polskie szanse na wolność w 1989 r. wynikały z rozpadania się imperium sowieckiego. Ale mimo tego rozpadu ten sam świat, który dzisiaj domaga się reform w Egipcie, po wyborach 4 czerwca 1989 r. tak bardzo przestraszył się żądania przez Polaków niepodległości, że użył wszystkich sił, by prezydentem uczynić tego samego sowieckiego pachołka, którego niedawno potępiał za mord na „Solidarności”. Nagle okazało się, że Polacy nie są bohaterami walki o wolność, lecz zacofanymi nacjonalistami, których szowinizm i ksenofobia może stać się niebezpieczna dla „pokoju światowego”. Znaleźli się też Polacy, którzy szkodzili ojczyźnie, blokując zmiany pod pretekstem ratowania „szans na demokratyzację Związku Radzieckiego”. Rząd, który w 1992 r. chciał odzyskać państwową suwerenność i dać Polakom demokrację, został rozbity, bo naruszył interesy posowieckiej agentury i wspierającej ją postsolidarnościowo-postkomunistycznej koalicji.

Zgodna współpraca Wschodu z Zachodem zapewniła gładkie przeprowadzenie „transformacji ustrojowej”, w wyniku której Polaków obrabowano z majątku narodowego i skazano na rolę tubylców w półkolonialnym kraju. Dominujące media dbają, by tubylcy bawili się kolorowymi koralikami i trwali w przekonaniu, że marzenia o Polsce wolnej i dumnej są objawem wstecznictwa i ciemnoty.

Czy polskie aspiracje wolnościowe rzeczywiście zagrażały pokojowi światowemu? Czy polska rezygnacja z wolności doprowadziła do powstania demokracji w Rosji? Czy zgoda na rabunek majątku narodowego i ochrona agentury zapewniły Polsce dobrobyt i praworządność? Strasznie jest to mówić, ale Polacy w 1989 r. i później dobrowolnie, rzeczywiście jak stado baranów, z niepojętą i niegodną łatwością poddawali się międzynarodowej i wewnętrznej manipulacji.

Smucąc się stanem Polski, którą nasz Tuskarak w ciągu trzech lat doprowadził do takiego rozprzężenia, na jakie Mubarak potrzebował lat trzydziestu, trzeba obawiać się, że zwycięstwo wolności w Egipcie może na nas...
[pozostało do przeczytania 40% tekstu]
Dostęp do artykułów: