Pierwsza dama polskiej piosenki. Jej hity nucą pokolenia

Piękna i utalentowana artystka i niezwykły człowiek. Choć właśnie skończyła 70 lat, a za rok będzie świętować 55-lecie pracy twórczej, nie zamierza zwalniać tempa.

Przez ponad pół wieku muzycznej kariery Halina Frąckowiak współpracowała z czołowymi postaciami polskiej estrady, a wylansowane przez nią przeboje, takie jak „Papierowy księżyc”, „Dancing Queen” czy poświęcone pamięci Anny Jantar „Anna już tu nie mieszka”, nie tracą popularności – śpiewają je kolejne pokolenia. Choć 10 kwietnia tego roku wokalistka skończyła 70 lat, a tego samego dnia za rok będzie celebrować 55 lat działalności artystycznej, na scenie wciąż pokazuje klasę. A ponadto – a może przede wszystkim – jako artystka z pewnością ma do powiedzenia jeszcze niejedno. Na moje pytanie, skąd bierze tyle energii, enigmatycznie odpowiada, że siłę ma w genach, a kluczem do sukcesu jest „roztropny styl życia”.

Kariera na urodziny
10 kwietnia 1963 r., czyli w dniu swoich 16. urodzin, Halina wybrała się wraz z przyjaciółką na koncert Czerwono-Czarnych. Warunkiem darmowego wejścia na występ był udział w eliminacjach do II Festiwalu Młodych Talentów, które tego wieczoru odbywały się w poznańskim Domu Kolejarza. Za namową koleżanki Halina wzięła w nich udział. Przyszła piosenkarka nie spodziewała się, że to wydarzenie okaże się kamieniem węgielnym pod budowę jej jako legendy polskiej estrady. Jak sama wspomina, tamten wieczór, tamten moment, gdy po raz pierwszy zaśpiewała przed publicznością, był przełomem w jej życiu. Nigdy tego nie zapomni. Debiutowała tego samego roku na festiwalu w Szczecinie, na stałe zajmując miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Od tamtej pory chciały z nią pracować wszystkie liczące się rodzime marki muzyczne – od Czerwono-Czarnych począwszy, przez Drumlersów, na SBB i Józefie Skrzeku skończywszy. Przez lata była niekwestionowaną królową festiwali w Kołobrzegu i Opolu, gdzie oprócz trofeów muzycznych dorobiła się...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: