Atrapy zastępują zabytki. Wyburzanie jako metoda rewitalizacji

Wojna praktycznie pozbawiła Warszawę zabytków. Dziś mamy do czynienia z falą rewitalizacji ikon stołecznej architektury. Ale bez zmian pozostają jedynie ich oryginalne fasady, cała reszta to nowoczesna architektura.

Trwający w Warszawie nieprzerwanie niemal od dekady boom nieruchomościowy zachęcił deweloperów do zainteresowania się zabytkami. Niszczejące i z reguły pozbawione zamożnego właściciela obiekty stały się łakomym kąskiem dla inwestorów. Znajdują się bowiem w atrakcyjnych lokalizacjach w samym centrum miasta, mają wysoką wartość architektoniczną i są traktowane przez warszawiaków z sentymentem. Już kilka z nich trafiło w ręce sprytnych architektów, przerabiających prawdziwe zabytki w atrapy. Najjaskrawsze przykłady takich pseudorewitalizacji to Hotel Europejski, DH Smyk (dawny CEDET) czy Hala Koszyki.

Konsekwencje reprywatyzacji
Hotel Europejski, który w tym roku ponownie otworzy swoje podwoje, jest przykładem tego, co dzieje się ze zwracanymi nieruchomościami spadkobiercom bez środków na remont. Po 2005 r., kiedy hotel wrócił do rodziny Przeździeckich, ci utworzyli spółkę HESA i powierzyli obiekt kanadyjskiemu operatorowi hotelowemu Raffles Hotels. I to właśnie firma zza Oceanu podyktowała warunki rewitalizacji budynku powstałego jeszcze w 1924 r. Z oryginału pozostała jedynie elewacja „przystrojona” gigantyczną szklaną nadbudową. – Wygląda to jak postawiona na dachu olbrzymia szklarnia – komentuje varsavianista Paweł Ludwicki, redaktor naczelny „Kuriera Warszawskiego”. – To skandaliczny przykład, jak władze Warszawy traktują zabytki i pod dyktando inwestorów wydają zgodę na takie przeróbki – dodaje. Szklana nadbudowa to jedno, ale jeszcze większą szkodą dla zabytku jest jego zupełnie nowe wnętrze. W odnowioną fasadę hotelu „włożone” zostały biura o powierzchni 7 tys. mkw. i sklepy planowane na przestrzeni 3 tys. mkw. Firmy doradzające na rynku nieruchomości mają jednak argumenty przemawiające...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: