Były dwie umowy SKW z FSB. Działania bez formalnej zgody Prezesa Rady Ministrów

Tajna współpraca pomiędzy SKW a FSB była przedmiotem politycznych gier między członkami rządu Donalda Tuska. Po ujawnieniu jej zakresu przez posłów PiS do prób jej tuszowania włączył się Władimir Putin.

Jak wynika z informacji, do których dotarła „Gazeta Polska”, istniała nie jedna, lecz dwie umowy o nadzorowanej przez Donalda Tuska współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Kooperacja SKW z FSB pod względem ich formalnego umocowania dzieli się na trzy okresy: pierwszy – od 10 kwietnia 2010 r., który odbywał się bez zapisów jakiejkolwiek umowy relacjonującej zakres tej współpracy; drugi – pomiędzy 2011 a 2013 r., w trakcie którego obowiązywała umowa podpisana bez wymaganej prawem zgody ówczesnego premiera Donalda Tuska; trzeci okres rozpoczął się 21 maja 2013 r., kiedy służby współpracowały na podstawie porozumienia, do podpisania którego po stronie rosyjskiej zobowiązał FSB Władimir Putin. Śledczych interesują dwa pierwsze i właśnie w związku z działaniami służb w tych okresach przedstawiono zarzuty dwóm byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz byłemu dyrektorowi gabinetu Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Umowa pomiędzy FSB a SKW RP, której podpisanie polecił swoim służbom 20 maja 2013 r. prezydent Władimir Putin, a o której pisaliśmy w zeszłym tygodniu, była drugą, jaką polski kontrwywiad wojskowy podpisał z rosyjską służbą specjalną FSB. Pierwsza sygnowana została przeszło rok wcześniej i podpisano ją ze złamaniem wszelkich obwiązujących w takich sprawach procedur. Obie różniły się między sobą co do treści. Pierwsza nie wspomina ani słowem o sprawie zabezpieczenia powrotu polskich wojsk z Afganistanu, w drugiej znajduje się ten wątek. Jednak to ta pierwsza jest przedmiotem zainteresowania prokuratury i sposób jej podpisania oraz realizowania miał być przedmiotem przesłuchania Donalda Tuska. Przepisy regulujące prawo do podpisywania międzynarodowych umów...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: