Złoto dla zuchwałych… programistów

100 mln złotych – tyle Narodowe Centrum Nauki i Rozwoju przeznaczy na drugą edycję projektu GameINN, w której o dofinansowanie mogą się ubiegać firmy z sektora gier wideo.


W gry komputerowe grają miliony ludzi w Polsce i miliardy na świecie. W ciągu ostatnich 20 lat sektor gier wideo był jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi rynku nowych technologii. Co więcej, jest to jeden z największych potencjałów Polski. Wartość naszego rynku gier wideo była w 2015 r. szacowana na ponad 1,7 mld zł. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dostrzegło umiejętności polskich programistów i postanowiło stworzyć specjalny konkurs o nazwie GameINN, którego zwycięzcy mogą liczyć na spore dofinansowanie swoich projektów. Rozstrzygnięcie pierwszej edycji programu odbyło się w grudniu ubiegłego roku, dofinansowanie otrzymało 38 projektów na łączną kwotę prawie 116 mln złotych. – Wspierając rozwój branży gier wideo, przyczyniamy się nie tylko do zwiększenia konkurencyjności polskich firm na globalnym rynku, ale także do powstawania technologii i narzędzi, które będą służyć szerokiemu gronu odbiorców. Tworzone przez nie rozwiązania mogą bowiem znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach życia, np. edukacji czy medycynie – mówił pod koniec ubiegłego roku prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR. Nawiązał tym samym do dwóch projektów powstających dzięki pierwszej edycji GameINN, czyli grze poprawiającej zdolności echolokacji u niedowidzących, wspierającej terapię i rehabilitację osób po udarach, oraz grze edukacyjnej, która ma pomagać uczniom w utrwalaniu wiedzy i umiejętności.
W drugiej edycji konkursu na polski gamedev czeka do podziału 100 mln zł, a swoje propozycje przedsiębiorstwa mogą zgłaszać od 5 maja do 6 lipca. – Kolejny pomost między nauką a gospodarką powstaje na naszych oczach. Jestem przekonany, że dzięki takim programom jak GameINN możemy liczyć i na rozwój myśli informatycznej w Polsce, i na rozwój kreacji artystycznych. Wreszcie, co...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: