Ofiary tragedii będą upamiętnione! Konkurs na projekty trwa

Rozpoczął się konkurs na budowę pomników śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz 96 ofiar tragedii smoleńskiej. Monumenty mają powstać w okolicy Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w październiku br.


‒ Pomniki śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej powinny powstać, ponieważ była to największa tragedia po 1945 roku i rzadko spotykana w dziejach innych narodów ‒ powiedział podczas konferencji prasowej. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Artyści, którzy wykonają wspomniane monumenty, mają zostać wyłonieni w drodze dwóch konkursów, których organizatorem jest Komitet Społeczny Budowy Pomników śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar tragedii smoleńskiej 2010 roku. W jego skład wchodzą m.in. posłowie PiS-u Jacek Sasin, Marek Suski, Beata Mazurek, a także Krzysztof Wyszkowski, legenda „Solidarności”.

‒ Już zaprosiliśmy wybranych artystów do udziału w konkursach, ale zachęcamy do wysyłania zgłoszeń także inne osoby. Konkurs jest otwarty – poinformował Jarosław Kaczyński. Nie chciał jednak zdradzić, kto konkretnie otrzymał zaproszenie.

Oba przedsięwzięcia mają się składać z dwóch etapów. Podczas pierwszego jedenastoosobowe jury wyłoni po dziewięć projektów graficznych na każdy monument. Natomiast w kolejnym etapie artyści zaprezentują wizję pomnika wkomponowanego w otoczenie. Wyniki konkursu poznamy w październiku. – Przewidzieliśmy sporą pulę nagród dla pierwszych sześciu miejsc. W sumie mamy zamiar przeznaczyć na ten cel 380 tysięcy złotych, po 190 tysięcy na każdy konkurs – poinformował Jacek Sasin.

Pomnik upamiętniający 96 ofiar tragedii smoleńskiej ma powstać w Warszawie u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej. Natomiast pomnik prof. Lecha Kaczyńskiego stanie między Dowództwem Garnizonu Warszawskiego a Hotelem Europejskim. Jednak pierwotna koncepcja zakładała, że pomniki będą zlokalizowane...
[pozostało do przeczytania 29% tekstu]
Dostęp do artykułów: