Marakuja – roślina pasji

Owoc pasji, passiflora, granadilla purpurowa, męczennica jadalna... To nazwy jednego owocu – egzotycznej i pysznej marakui.

Niepozorna z wyglądu, fioletowa marakuja to owoc pnącza, którego łodygi osiągają od 15 do 20 metrów. Owalne owoce pod twardą skórką skrywają kruchą i aromatyczną owocnię, żółty miąższ z dużą ilością drobnych pestek, stanowiący około 35–50 proc. wagi całego owocu.
Pierwotna nazwa „marakuja” pochodzi od brazylijskiego indiańskiego słowa maraú-ya. W tym języku „marahu” znaczy „owoc” a „ma-râ-ú” – „coś, co je się jednym haustem”, czyli „owoc, który je się jednym haustem”. Tak też najczęściej się ją spożywa. Kleisty, galaretowaty miąższ wybiera się łyżeczką z wnętrza owocu. Niepowtarzalny, intensywny, słodko-kwaśny smak sprawia, że marakuje wykorzystuje się do produkcji jogurtów, lodów, deserów i napojów. Zachęcamy do poeksperymentowania z passiflorą również we własnej kuchni. Najlepiej wybierać owoce o lekko pomarszczonej skórce – to znak, że są w pełni dojrzałe. Marakuja jest doskonałym dodatkiem do sałatek, deserów, napojów oraz sosów. Wspaniale komponuje się z produktami mlecznymi.
Ale passiflora to nie tylko kulinarny specjał. Warto wspomnieć o jej walorach prozdrowotnych. Owoc ten dostarcza organizmowi duże dawki witamin z grupy A i C. Nasiona passiflory są bogatym źródłem błonnika, który poprawia trawienie, wspomaga czyszczenie jelit, jak również wzmacnia kości.
Wspomniane witaminy oraz silne antyoksydanty zawarte w marakui sprawiają, że jest powszechnie wykorzystywana w kosmetyce jako składnik kremów, żeli i szamponów.


Do jedzenia i patrzenia

Skojarzenia mnichów
Pierwsi hiszpańscy misjonarze nazwali marakuję passiflora, czyli „kwiat Męki Pańskiej” lub męczennica (w języku łacińskim: pasjo – cierpienie i flos – kwiat – passiflora). Kolor jej niezwykłych, fioletowych kwiatów uznali za symbol ostatniej drogi Chrystusa. Kwiat męczennicy skojarzył się im z koroną...
[pozostało do przeczytania 47% tekstu]
Dostęp do artykułów: