Cześć i chwała!

Fenomen Żołnierzy Wyklętych stał się czymś więcej niż tylko zjawiskiem dotyczącym historii samej w sobie. Niezłomni wydobyci z mroku, zapomnienia i trwającego dekady „wyklęcia” stali się symbolem nowej wizji Polski – stojącej na fundamencie dawnych wartości.

Co ważniejsze – w dzisiejszych czasach są nam bardzo potrzebni, przypominając o tym, że warto trwać przy Prawdzie za wszelką cenę. Bo dookoła jest ciągle wiele podłości i zła.
W niniejszym dodatku „Gazeta Polska Historia” składamy hołd czynowi Żołnierzy Wyklętych, radując się, że wreszcie żyjemy w państwie, w którym otwiera się droga do przywracania naszym bohaterom należnego im miejsca i pamięci.
Nasz tygodnik objął patronatem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W cotygodniowej stałej rubryce będziemy opowiadać Państwu o powstającej placówce.
Już za kilka dni premiera filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego; coraz więcej powstaje książek, artykułów, pomników. Wiele inicjatyw zapoczątkowali zwykli ludzie. To wszystko świadczy o potrzebie. O potrzebie, która jest w nas, Polakach, aby bohaterów powstania antykomunistycznego wreszcie oczyścić z piachu pogardy i zapomnienia, którym zasypywano ich, wrzucając do bezimiennych grobów na „Łączce”. Cześć i chwała Bohaterom!

Tomasz Łysiak
Nie opłakała ich Elektra
Nie pogrzebała Antygona
I będą tak przez całą wieczność
We własnym domu wiecznie konać
Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz, i ślad wilczy

Zbigniew HerbertAndrzej Wroński
19 LAT WALKI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

To był najdłuższy i najtragiczniejszy bój o Niepodległą. Tę walkę podjęto w sytuacji beznadziejnej, wobec miażdżącej przewagi wroga, w obliczu zdrady zachodnich sojuszników i obojętności świata. Kontynuowano ją...
[pozostało do przeczytania 91% tekstu]
Dostęp do artykułów: