„Super farmer”

Czy wiecie Państwo, że popularny „Super farmer” to tak naprawdę kontynuacja przedwojennej polskiej gry dla dzieci „Hodowla zwierzątek”? Jedna z najstarszych tzw. planszówek stworzonych w Polsce cieszy się popularnością wśród dzieci na całym świecie.

Jej twórcą jest wybitny matematyk, przedstawiciel warszawskiej szkoły matematycznej, profesor Karol Borsuk, a powstała w 1943 r. podczas okupacji Warszawy. Planszę, kostki i pozostałe elementy gry ręcznie wykonywała z tektury żona matematyka Zofia Borsuk, a pomagała jej przyjaciółka rodziny Janina Śliwicka, która tworzyła ilustracje zwierzątek. Niestety podczas powstania warszawskiego spłonęły niemal wszystkie egzemplarze. Szczęśliwie po latach odnaleziono gdzieś poza Warszawą jeden egzemplarz gry, na podstawie którego ją odtworzono i po ponad pół wieku (w 1997 r.) wydano na nowo pod zmienioną nazwą „Super farmer”.
To rozrywka przeznaczona dla dzieci od lat czterech, w którą z łatwością zaangażują się także dorośli. Gra uczy odpowiedzialności, sztuki kalkulacji i konsekwencji w podejmowaniu decyzji. Każdy z graczy ma swoją kolekcję zwierząt i poprzez staranne łączenie stad musi stworzyć pełną farmę.
Na potrzeby międzynarodowego rynku powstała jej angielska wersja pod nazwą „Rancho”. W niektórych krajach ze względu na poprawność polityczną z gry usunięto… świnki.
 
[pozostało do przeczytania -3% tekstu]
Dostęp do artykułów: