Praludzie w Europie

Do tego znalezione narzędzia są rozłożone równomiernie w całej głębokości warstwy odpowiadającej okresowi od 1,85 a 1,77 mln lat, a taki układ sugeruje, że są pozostałością populacji, która mieszkała w tym rejonie na stałe, a nie grupy przebywającej tu tymczasowo, pozostawiającej przypadkowe artefakty.

Obecne odkrycie podważa założenia dotyczące ewolucji człowieka, które wydawały się poza dyskusją – że homo erectus wyewoluował na terenie Afryki, po czym rozprzestrzenił gatunek ludzki po całej Ziemi, wędrując przez Bliski Wschód do Eurazji, a potem rozdzielając kierunki ekspansji na wschód do Azji i na zachód do Europy. Zakładano, że wcześniej niż 1,85 mln lat temu nie było żadnych hominidów poza Afryką. Tymczasem dokonane w Gruzji odkrycie może sugerować, że przedstawiciele homo erectus wyewoluowali w Eurazji, a nie w Afryce. Skąd jednak wzięły się po nich ślady na Czarnym Lądzie?

Zespół Ferringa sugeruje, że przodkowie homo erectus być może wyemigrowali z Afryki, a po jakimś czasie ich potomkowie już odmienieni przez ewolucję ponownie pojawili się na Czarnym Lądzie.

Inni paleoantropologowie, jak Bernard Wood z Uniwersytetu George’a Washingtona, nie są do tej teorii przekonani i twierdzą, że cel podejmowania takiej wędrówki jest niejasny.

Zdaniem uczonych powodów do migracji mogło być kilka. Podstawowym była charakterystyczna dla grup myśliwsko-zbierackich wędrówka za stadami zwierzyny dostarczającymi pożywienia. Grupy żywiące się wyłącznie roślinami zależą od kilku jadalnych gatunków dostępnych na ich terenie i wolą go nie opuszczać. Inną przyczyną migracji mogły być choroby. Jak zwraca uwagę Wood, mamy tendencję do wyobrażania sobie, że przodkowie człowieka żyli w środowisku wolnym od chorób zakaźnych, co nie ma żadnego uzasadnienia. Grupy praludzi mogły uciekać przed zarazą, a potem kto mógł, wracał na wcześniej porzucone tereny.

Jednak bez względu na to, z jakich przyczyn przodkowie ludzi wędrowali...
[pozostało do przeczytania 6% tekstu]
Dostęp do artykułów: