Więcej pieniędzy na wolne media

Prowadzący spotkanie szef CMWP SDP Wiktor Świetlik wraz z Jakubem Biernatem z TV Biełsat opowiadali o niedawnych warsztatach dla młodych białoruskich dziennikarzy. Udało się je przeprowadzić przez CMWP SDP dzięki funduszom Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Przez tydzień wyszkolono w ten sposób ośmiu młodych białoruskich kandydatów na dziennikarzy, którzy mogli zapoznać się z praktycznymi zasadami funkcjonowania niezależnych mediów. Niestety na Białorusi każdy pracownik mediów niezależnych prędzej czy później musi popaść w konflikt z władzami. Po wydarzeniach z 19 grudnia ub.r., gdy brutalnie rozpędzono wielotysięczną manifestację w centrum Mińska, a wielu jej uczestników aresztowano i skazano na kary więzienia, represje dotknęły nie tylko polityków (w tym kilku niezależnych kandydatów na prezydenta), ale i dziennikarzy. Aresztowanemu Andrzejowi Poczobutowi, białoruskiemu korespondentowi „Gazety Wyborczej” grozi nawet pięć lat więzienia za obrazę głowy państwa. Z kolei w połowie czerwca białoruska milicja zatrzymała w Grodnie dziennikarkę TOK FM Agnieszkę Lichnerowicz i operatora TVP1 Borysa Czerniawskiego, obywatela Rosji. Oboje zostali wypuszczeni po interwencji dwóch polskich konsulów z Grodna.

Główny białoruski niezależny portal informacyjny „Karta ’97” był zmuszony po 19 grudnia przenieść się na Litwę. Jednocześnie wydarzenia grudniowe pokazały paradoksalnie siłę internetu. To właśnie dzięki niemu udało się wówczas zorganizować manifestację na niespotykaną dotąd na Białorusi skalę. Ostatnio w każdą środę o godz. 19.00 w rosyjskim portalu społecznościowym Vkontakte (W kontakcie) dwie grupy apelują o udział w zgromadzeniach. W pierwszej akcji w Mińsku zebrało się ok. 180 osób. W kolejną środę było ich, według różnych ocen, od 300 do 800.

Biernat wskazywał także, iż brak jest wystarczającego wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej dla wolnych mediów. Odczuwa to również Telewizja Biełsat. Środki unijne powinny być przeznaczane...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: