Gry Raportem z weryfikacji WSI

Obrońca WSI

Jako przykład „ofiary” Raportu z weryfikacji WSI „GW” podała sprawę Jarosława Szczepańskiego, byłego szefa Biura Prasowego Sejmu, jednego z najbliższych współpracowników Bronisława Komorowskiego. Według Raportu Jarosław Szczepański, będąc zastępcą szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, przekazywał WSI wiadomości o planach zmian personalnych na zagranicznych placówkach TVP, a po odejściu z telewizji był też gotów do infiltracji m.in. „Rzeczpospolitej” lub „Wprost” bądź też „innej związanej z jego profesją instytucji”. Raport przytacza konkretne fragmenty informacji przekazywanych przez Szczepańskiego WSI.

Jarosław Szczepański pozwał MON, jednak – co ciekawe – nie skierował żadnego pozwu czy też prywatnego aktu oskarżenia przeciwko Antoniemu Macierewiczowi.

Posłowi PiS nie wytoczył procesu także Bronisław Komorowski, mimo swojego przekonania, że Raport był wymierzony w niego, o czym mówił m.in. w lutym 2010 r. Obecny prezydent był przeciwnikiem zlikwidowania Wojskowych Służb Informacyjnych, o czym świadczy fakt, że jako jedyny z PO głosował przeciwko rozwiązaniu tej formacji. Swoje poglądy na ten temat wyrażał przy różnych okazjach – w archiwach Sejmu zachowało się m.in. pismo wicemarszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z 2006 r. skierowane do ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Sprawa dotyczyła ujawnienia przez media faktu, że Andrzej Grajewski, były przewodniczący Kolegium IPN, był konsultantem WSI o pseudonimie „Muzyk”.

„(...) Jeżeli bowiem miałoby się okazać, że pan Andrzej Grajewski jako powszechnie ceniony specjalista od spraw rosyjskich oraz wybitny znawca sowieckich i rosyjskich służb specjalnych w sposób dobrowolny zgodził się poufnie współpracować z WSI, to opinia publiczna nie powinna się była o tym fakcie dowiedzieć (...). Jednocześnie informuję Pana Premiera, że funkcjonując w kierownictwie MON zachęcałem WSI do korzystania z jego rozległej wiedzy jako...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: