Przygotować się na innowacyjność wroga

7 czerwca br. rozpoczęły się manewry „Anakonda-16” – największe tego typu przedsięwzięcie militarne na polskich poligonach od ponad 20 lat. Przez 10 dni ok. 31 tys. żołnierzy NATO i krajów partnerskich przećwiczy reakcję na cały wachlarz zagrożeń, płynących z potencjalnego konfliktu zbrojnego: od obrony strategicznych obszarów po odpowiedź na atak najnowocześniejszymi systemami rakietowymi

Wyjątkowość tegorocznej edycji manewrów „Anakonda-16” związana jest nie tylko z imponującą liczbą 31 tys. żołnierzy z 24 krajów, którzy od 7 czerwca trenują na polskich poligonach, ale także z niezwykle rozbudowanym wachlarzem działań i scenariuszy przeciwdziałania ewentualnemu konfliktowi w regionie. Oddziały żołnierzy, w tym 12 tys. wojskowych reprezentujących Siły Zbrojne RP, ćwiczy zdobywanie przewagi na lądzie, morzu oraz w powietrzu. „Anakonda-16” to także pole do popisu dla wojskowych planistów, analityków i taktyków, którzy do swoich działań wykorzystają najnowocześniejsze technologie, którymi dysponuje NATO. 
Cel nr 1: obrona strategicznych punktów
Już pierwszego dnia ćwiczeń, czyli 7 czerwca, ponad 2 tys. spadochroniarzy z Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeprowadziło wielką symulację operacji powietrzno-desantowej w okolicach Torunia. Celem wojskowych było odbicie z rąk wroga przebiegającego przez Wisłę strategicznego mostu im. gen. Elżbiety Zawadzkiej. Dzień później batalion inżynieryjny, złożony z międzynarodowego korpusu żołnierzy, wybuduje w Chełmnie, oddalonym o ok. 40 km od Torunia, wielką przeprawę na Wiśle, przez którą przejedzie ponad 300 pojazdów i transporterów wojskowych, udających się (w ramach oddzielnej misji Saber Strike-16) do krajów bałtyckich. Podobne działania zaplanowano na 11 czerwca. Tego dnia żołnierze z Wielkiej Brytanii przemaszerują przez specjalną przeprawę zbudowaną na Odrze w miejscowości Biała Góra, niedaleko Krosna Odrzańskiego. 
Kluczowy charakter mają głównie manewry,...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: