Smoleńsk w rękach najlepszych ekspertów

Wieloletnia członkini brytyjskiej komisji badania wypadków lotniczych, angielski ekspert badający zamach nad Lockerbie, jeden z najwybitniejszych amerykańskich specjalistów od medycyny sądowej, wybitny szwedzki inżynier lotniczy – to tylko niektórzy fachowcy współpracujący z nową podkomisją smoleńską

Jeszcze niedawno – oprócz polskich ekspertów – znaliśmy nazwiska tylko czterech zagranicznych doradców i współpracowników smoleńskiej podkomisji. Grono to otwierał prof. Michael Baden, patolog i specjalista medycyny sądowej z USA, jeden z najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie na świecie (Baden przez 45 lat przeprowadził ponad 20 tys. sekcji zwłok, był konsultantem FBI i wiceprezesem Amerykańskiej Akademii Nauk Sądowych). Inni znani wcześniej współpracownicy podkomisji z zagranicy to Andriej Iłłarionow (były doradca ekonomiczny Władimira Putina oraz doskonały znawca Kremla i mechanizmów rosyjskiej polityki), Glenn Jørgensen (były ekspert smoleńskiego zespołu Antoniego Macierewicza, duński specjalista od analizy strukturalnej i pilot) oraz Frank Taylor – uznany brytyjski ekspert lotniczy.
Anne Evans
Dziś wiadomo, że z podkomisją będą współpracować też inne, równie znamienite osobistości świata nauki i techniki. Pierwsza z nich to Anne Evans, poważana angielska specjalistka od badania katastrof lotniczych i ekspertka ds. analizy danych. Evans jest inżynierem lotniczym z ogromną praktyką zawodową i szeroką wiedzą techniczną w wielu dziedzinach. Od 1987 r. pracowała jako starszy inspektor w Wydziale Badań Wypadków Lotniczych w brytyjskim resorcie transportu. Tam zapoznała się ze wszystkimi technicznymi aspektami konstrukcji, systemów i awioniki samolotów. Brała udział w badaniu wypadków maszyn wojskowych, pracowała też przy katastrofach poza granicami Wielkiej Brytanii. Dowodziła m.in. zespołami zabezpieczającymi wraki.
Jest cenioną specjalistką w zakresie odczytu i analizy danych z wyposażenia elektronicznego samolotów...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: