Mazurskie jeziora powstałe z pereł olbrzymki

Warmia i Mazury oraz mazurskie jeziora to najpopularniejszy wakacyjny kierunek Polaków. Region odwiedzają coraz częściej zagraniczni turyści, przede wszystkim z Europy Zachodniej. Obok pięknych miejsc do żeglowania i biwakowania w zgodzie z naturą trzeba koniecznie zwiedzić okoliczne wsie i miasteczka. Niektóre z miejscowości, takie jak Reszel czy Elbląg, pamiętają czasy rycerstwa polskiego i krzyżackich komturów.

Dziesiątki tysięcy lat temu lodowiec pozostawił nam piękną krainę – Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Jeziora połączone są kanałami, a w ich szuwarach żyją kormorany, perkozy, czaple i unikatowe na skalę światową czarne bociany i kanie, orzeł przedni i bielik. Prawie 114 km2 powierzchni zajmuje największe w Polsce jezioro Śniardwy. Do ulubionych przez żeglarzy akwenów należą również Mamry, Jagodne, Tałty i Niegocin.

Legenda opowiada o pięknej olbrzymce, która nosiła na szyi sznur pereł. Uciekając przed absztyfikantem olbrzymem porwała naszyjnik, a spadające perły utworzyły jeziora, które do teraz skrywają swoją tajemną moc.

Na terenie Warmii i na Mazurach żyje prawie 1,5 mln Polaków. W okresie letnim region odwiedzają tysiące polskich i zagranicznych turystów. Najczęściej na wypoczynek wybierają takie miejscowości, jak Mikołajki, Ryn, Giżycko, Mrągowo, Węgorzewo, Pisz czy Ruciane-Nida.

Przedzierając się przez warmińskie lasy, dotrzemy do położonego na Pojezierzu Mrągowskim miasteczka Reszel. Miejski rynek z ratuszem, gotyckie mosty, kościół farny pw. świętych Piotra i Pawła z drugiej połowy XIV w., cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego z XVIII w. i wspaniały zamek biskupów warmińskich z XIV w. zadowolą nawet wybrednego turystę. To tutaj część polskiego rycerstwa króla Władysława Jagiełły odpoczywała po bitwie pod Grunwaldem. Obecnie w zamku mieści się hotel, a z wieży można podziwiać miasto i okolice. Traktem pielgrzymkowym z Reszla dochodzi się do sanktuarium maryjnego w Świętej Lipce....
[pozostało do przeczytania 36% tekstu]
Dostęp do artykułów: