KOD, czyli michnikowszczyzna kontra młodość

„Nie oddajmy Polski gówniarzom” – nawoływał przed wyborami Adam Michnik. A prof. Janusz Czapiński apelował: „Módlmy się, by oni jak najszybciej wyemigrowali, dzięki czemu ochronimy porządek”. Modły nie pomogły i pada „porządek” gwarantujący przywileje postkomunistycznej oligarchii. KOD to operacja, której celem jest anulowanie zwycięstwa „gówniarzy” przez establishment, dowodzony przez ludzi z pokolenia Adama Michnika

Na początek dwa ciągi skojarzeń.
Pierwszy: blog, emigracja, Facebook, filmik, grupy rekonstrukcyjne, hip-hop, historia, Inka, kibice, kombatanci, koncert, Marsz Niepodległości, mem, oprawa stadionowa, portal, Powstanie Warszawskie, raca, rotmistrz Pilecki, stowarzyszenia paramilitarne, teledysk, Twitter, zmywak, Żołnierze Wyklęci.
Drugi: „25 lat wolności”, celebryci, „Gazeta Wyborcza”, gruba kreska, instytucje kultury, korespondenci mediów zagranicznych, Lions Club, Okrągły Stół, oligarchowie, opozycja konstruktywna, polskość to nienormalność, reformatorskie skrzydło PZPR, sądy, sondażownie, telewizje, uniwersytety, uwłaszczenie nomenklatury, WOŚP.
Co mówią nam te dwa ciągi skojarzeń, które uporządkowałem alfabetycznie? Pierwszy to lista symboli, które w ostatnich latach stały się ważne dla „gówniarzy”, oraz narzędzi, za pomocą których decydująco przyczynili się oni nie tylko do politycznej przegranej michnikowszczyzny. Ale i czegoś znacznie ważniejszego: wychowania młodego pokolenia, w którym największą aktywną grupą są ludzie o świadomości patriotycznej. Tego w żadnym z roczników wychowanych w Polsce po 1989 r. nie było. Analogiczna sytuacja istniała wyłącznie w pokoleniu najstarszym, stygmatyzowanym z tego powodu jako „mohery”.
Drugi ciąg to lista symboli i narzędzi używanych przez michnikowszczyznę. To był zestaw, który pozwalał jej rządzić, z niewielkimi potknięciami, przez całe ćwierćwiecze III RP. Co w nim uderza na tle „gówniarzy”? Zdecydowana przewaga potężnych narzędzi nad symbolami dość...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: