Wieści z UE \ W skrócie

Austria zbuduje płot na granicy ze Słowenią
Austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner poinformowała media, że w celu zapewnienia kontroli wjazdu do Austrii na znacznej części granicy austriacko-słoweńskiej powstanie specjalne ogrodzenie, które ma zapewnić kontrolę nad przybywającymi imigrantami. Powodem tej decyzji jest wielki napływ uciekinierów z Syrii i innych krajów do sąsiedniej Słowenii, a potem do Austrii – w skali 5–9 tys. dziennie. Władze Austrii postanowiły też, że od 15 listopada azyl będzie przyznawany maksymalnie na trzy lata, a sprowadzanie rodzin przez azylantów uzależniono od spełnienia takich kryteriów jak odpowiednie dochody i warunki mieszkaniowe oraz ubezpieczenie medyczne.
Alarmujący list burmistrzów z Północnej Nadrenii-Westfalii
Według informacji dziennika „Rheinische Post”, 215 burmistrzów miast i gmin z Północnej Nadrenii-Westfalii, największego pod względem liczby ludności kraju Niemiec, napisało otwarty list do kanclerz Angeli Merkel, w którym proszą szefową rządu o „powstrzymanie napływu imigrantów”. Skarżą się w tym liście, że nie mają już gdzie ich umieszczać. 
Imigranckie problemy szwedzkich miast i gmin
Do 9,5-milionowej Szwecji przybyło w tym roku już prawie 190 tys. imigrantów. Na specjalnej konferencji prasowej premier Stefan Löfven powiedział mediom, że Szwecja jest w stanie kryzysu. Brakuje bowiem środków finansowych i mieszkań na rozmieszczenie ubiegających się o azyl przybyszów. Władze wielu szwedzkich miast i gmin grożą podwyższeniem podatku komunalnego, aby sprostać kryzysowi. Np. burmistrz sześciotysięcznego Filipstad ogłosił, że jego gmina nie będzie w stanie zapewnić opieki i edukacji dla ponad tysiąca przebywających w niej azylantów.
Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości
Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko władzom Polski za...
[pozostało do przeczytania 55% tekstu]
Dostęp do artykułów: