Wieści Z UE \ W skrócie

Prezydent Rumunii nie zgadza się na projekt komisarzy
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis w odniesieniu do projektu brukselskich komisarzy UE oświadczył, że nie ma mowy, aby Rumunia zgodziła się na obowiązkowe kwoty podziału uchodźców na poszczególne kraje Unii Europejskiej. Dodał, że władze UE starają się rozdzielić tysiące imigrantów bez wcześniejszych konsultacji z państwami członkowskimi. Według projektu przedstawionego w Parlamencie Europejskim przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, Rumunia, która w maju br. zgodziła się przyjąć 1785 uchodźców, obecnie miałaby przyjąć łącznie 6351 osób. Dzień wcześniej lewicowy premier Rumunii Victor Ponta zapowiedział, że jego rząd jest w stanie zgodzić się na przyjęcie dodatkowej liczby uchodźców, ale pod warunkiem zgody UE na wejście Rumunii do strefy Schengen.
Władze Litwy sprzeciwiają się planowej relokacji uchodźców
Litewska parlamentarna komisja ds. europejskich wyraziła zgodę na przyjęcie 1105 uchodźców z Azji i Afryki – liczby wskazanej przez brukselską Komisję Europejską, ale zamierza odrzucić forsowany przez brukselskich komisarzy stały system relokacji uchodźców w krajach UE. Przewodniczący litewskiej komisji Gediminas Kirkilas oświadczył po jej posiedzeniu: „Nie zgadzamy się na tzw. automatyczne rozdzielanie uchodźców, ponieważ w bliskiej przyszłości liczba uchodźców może drastycznie wzrosnąć”. Litewski minister spraw wewnętrznych Saulius Skvernelis, który uczestniczył w posiedzeniu komisji, poinformował, że jego kraj będzie ubiegał się w Brukseli „o przyjęcie tych, którzy są nam najbliżsi pod względem kulturowym i wyznaniowym”.
Projekt dalszego ograniczenia połowów ryb
Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia, które ma zmniejszyć całkowity dopuszczalny połów ryb w Morzu Bałtyckim w 2016 r. aż o 15 proc. w porównaniu z rokiem bieżącym. Limity połowów dorsza mają zostać zredukowane o 20 proc., szprota o 14...
[pozostało do przeczytania 42% tekstu]
Dostęp do artykułów: