To oni będą walczyć o parlament

Znamy już większość nazwisk osób, które za niespełna dwa miesiące walczyć będą o mandaty posła i senatora. W wielu miastach zapowiadają się niezwykle ciekawe pojedynki z udziałem obecnych i byłych ministrów, parlamentarzystów, a także debiutujących polityków

Wybory do sejmu i senatu odbędą się 25 października, a komitety wyborcze mają czas na zgłoszenie ostatecznych list do 15 września. Dzięki oficjalnym enuncjacjom partyjnym, a także nieoficjalnym informacjom uzyskanym w strukturach, wiemy już jednak, jak będą wyglądały najważniejsze starcia w poszczególnych okręgach wyborczych.
Dolny Śląsk 
W województwie dolnośląskim posłowie będą wybierani z trzech okręgów: legnickiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego. W Legnicy „jedynką” PiS będzie tradycyjnie wiceprezes tej partii Adam Lipiński – długoletni poseł i współpracownik Jarosława Kaczyńskiego. W ostatnich latach jego głównym rywalem zawsze był Grzegorz Schetyna z PO, tym razem jednak obecny szef dyplomacji został „zesłany” do Kielc. Z pierwszego miejsca listy Platformy startować ma mało znany w Legnicy Stanisław Huskowski, były prezydent Wrocławia (2001–2002), obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Inne znane „jedynki” w regionie to narodowiec Robert Winnicki, który otwierać będzie listę komitetu Pawła Kukiza, oraz Ilona Antoniszyn-Klik z PSL, była wicewojewoda dolnośląska. Na legnickiej liście PiS oprócz Lipińskiego znajdą się też rzecznik partii Elżbieta Witek i posłanka Marzena Machałek.
W Wałbrzychu – mieście rozsławionym ostatnio przez tzw. złoty pociąg – numerem jeden na liście PiS będzie najprawdopodobniej Michał Dworczyk, poseł, były doradca w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z drugiego miejsca startować ma posłanka Anna Zalewska. Na czele wałbrzyskiej listy PO znalazł się wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak.
Interesująca rywalizacja zapowiada się w stolicy Dolnego Śląska. Liderką listy PiS będzie Mirosława...
[pozostało do przeczytania 90% tekstu]
Dostęp do artykułów: