Rekordowe targi zbrojeniowe 2015

Wielomiliardowe kontrakty, jakie ma w najbliższym czasie zawrzeć Ministerstwo Obrony Narodowej, przyciągnęły na targi zbrojeniowe w Kielcach wielu światowych graczy w tym sektorze

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO), który w dniach 1–4 września odbył się w Kielcach, był rekordowy. Lista wystawców zwiększyła się o 14 proc. W tym roku było ich 550 z 30 krajów świata. Wśród nich największe światowe koncerny zbrojeniowe, m.in. amerykańskie Lockheed Martin i Raytheon, brytyjski Thales, niemiecko-francuski Airbus czy włoska Finmeccanica. Każdy z nich jest dziś bardzo mocno zainteresowany pokazaniem się w Polsce. Wszystko dlatego, że trwa ostra walka o kontrakty, jakie zamierza podpisać Ministerstwo Obrony Narodowej. Te najbardziej lukratywne, opiewające na miliardy złotych, to: śmigłowce, system obrony przeciwlotniczej i samoloty bezzałogowe.
MSPO 2015 było też bardzo ważne dla polskiego sektora zbrojeniowego. Dwa lata temu zapadła decyzja o konsolidacji i powstaniu zrzeszającej ponad 60 firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która podczas kieleckich targów miała ogłosić strategię swojej działalności na najbliższe 15 lat. Z multimedialnej prezentacji prowadzonej przez prezesa Wojciecha Dąbrowskiego dowiedzieliśmy się tylko, że w przyszłości PGZ ma mieć strukturę koncernową i postawić na cybertechnologie, technologie satelitarne i kosmiczne. 
[pozostało do przeczytania -2% tekstu]
Dostęp do artykułów: