Co tak naprawdę Putin robił w Dreźnie?

Na początku sierpnia niemiecki dziennik „Bild” opublikował nieznane dotychczas zdjęcie z archiwów Stasi. Pochodzi z jesieni 1987 r., zostało zrobione w siedzibie bezpieki w Dreźnie, podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy rewolucji październikowej. Widać na nim oficera KGB Władimira Putina, który odbiera dyplom i Złotą Honorową Odznakę Przyjaźni Niemiecko-Sowieckiej z rąk szefa miejscowej Stasi, generała-majora Horsta Böhma. Niemieckie media donoszą też, że cztery miesiące później sam szef Stasi gen. Erich Mielke osobiście wydał rozkaz odznaczenia Putina Brązowym Medalem Zasługi Narodowej Armii Ludowej „w uznaniu zasług w walce o utrzymanie pokoju”.

Informacje o obu tych odznaczeniach nie są nowe, dlaczego akurat teraz to przypomniano? Odpowiedź kryje się w innej publikacji. 30 lipca na stronie niemieckiej agencji dziennikarskiej CORRECT!V pojawił się artykuł pt. „Młode lata Putina”. David Crawford i Marcus Bensmann opisują w nim służbę obecnego prezydenta Rosji w Dreźnie. Informacje brzmią sensacyjnie, zwłaszcza w świetle tego, co dotychczas na ten temat pisano i co mówił sam Putin. Otóż miał on w NRD werbować neonazistów, interesował się truciznami niezostawiającymi śladu w organizmie i próbował szantażować niemieckiego uczonego, który mógł mu przekazać cenne informacje na ten temat. Ale najistotniejsze w tej historii jest to, kim jest jej główny narrator. (…)
Nagły wysyp publikacji, wywiadów i opinii na temat służby Władimira Putina w NRD zapewne nie jest przypadkiem. Tym bardziej że podawane informacje – część z nich, fakt, już znana wcześniej – delikatnie rzecz ujmując, nie stawiają prezydenta Rosji w najlepszym świetle. Burzą oficjalną biografię silnego przywódcy, który już wtedy, jako młody oficer wywiadu, miał rzekomo wykazać się cechami i osiągnięciami godnymi przyszłego zbawcy imperium. Dużo wskazuje na to, przynajmniej w przypadku publikacji niemieckich, że mamy do czynienia z kontrolowanymi przeciekami, za którymi...
[pozostało do przeczytania 5% tekstu]
Dostęp do artykułów: