Tajemniczy lokator Bronisława Komorowskiego

Specjalista od międzynarodowego prawa podatkowego, który działał w spółce znajomego Marka Belki. Szef kancelarii, której strona internetowa przestała działać po tym, jak wysłaliśmy mu pytania. Wreszcie prezes firmy, w której większość udziałów ma zagadkowy obcokrajowiec. Kim jest osoba, która zajmuje warszawskie mieszkanie Bronisława Komorowskiego?

Kilkanaście dni temu „Fakt” ujawnił jako humorystyczną ciekawostkę, że Bronisław Komorowski nie ma gdzie mieszkać, gdyż jego 160-metrowy apartament w warszawskiej kamienicy został wynajęty na okres dwóch prezydenckich kadencji. „Mieści się tam biuro doradztwa podatkowego. Według krążących po Warszawie plotek, Komorowscy zawarli z nim umowę wynajmu na okres 10 lat” – napisał tabloid.
„Gazeta Polska” postanowiła dowiedzieć się, kto i na jakich warunkach wynajął od prezydenta mieszkanie. Z naszych ustaleń wynika, że zarówno Bronisław Komorowski, jak i partner zarządzający kancelarią, która ma siedzibę w apartamencie polityka, mają powody, by w tej sprawie milczeć.
Milion dla prezydenta?
Tygodnik „Polityka” pisał w 2010 r.: „O prezydenckiej kamienicy na Powiślu mówi się: bogata i reprezentacyjna. (...) Za wynajęcie 100-metrowego mieszkania przy Rozbrat trzeba zapłacić ok. 6 tys. zł”. Apartament Komorowskiego liczy 159 mkw., niewykluczone więc, że miesięcznie z racji jego wynajmu prezydent mógł dostawać nawet 10 tys. zł. W ciągu dekady dałoby to niebagatelną kwotę ok. 1,2 mln zł. 
Ale nie sposób tego sprawdzić: prezydent RP może, ale nie musi składać oświadczenia majątkowego – a Bronisław Komorowski z tej możliwości nie skorzystał. Nie odpowiedział też na żadne z pytań „GP” w sprawie wynajmu mieszkania. Równie tajemniczy był przedstawiciel i partner zarządzający najemcy, czyli zarejestrowanej w Raszynie kancelarii podatkowej „Tax Advise Accounting Consulting Paweł Trojanek” (TAAC). Do tego stopnia, że dzień po wysłaniu przez nas pytań do Pawła Trojanka strona internetowa...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: