CBA szpieguje nasze komputery i smartfony

Centralne Biuro Antykorupcyjne kupiło trzy lata temu oprogramowanie szpiegujące Remote Control System (RCS) od włoskiej firmy Hacking Team. W lutym 2014 r. pisała o tym „Gazeta Polska”, powołując się na kanadyjski raport – wówczas rząd nie chciał się przyznać do inwigilowania Polaków przy użyciu RCS

Potwierdzenie informacji „GP” z lutego 2014 r. nastąpiło przypadkowo. Do internetu wyciekła bowiem lista klientów producenta systemu szpiegującego RCS. Znalazło się na niej... Centralne Biuro Antykorupcyjne. 
Z opublikowanych dokumentów wynika, że CBA zakupiło RCS od Hacking Team za 178 tys. euro. Do internetu trafiła także korespondencja funkcjonariusza CBA Krystiana Dobrzyńskiego i przedstawiciela Hacking Team Massimiliano Luppi. Pierwsze e-maile są datowane na 2011 r., natomiast ostatni raz panowie wymienili się e-mailami 1 lipca 2015 r. Szczególne miejsce w rozmowach dwóch mężczyzn zajmuje omówienie zachowania poufności w kontaktach i współpracy. Według portalu Kulisy24.com, z korespondencji wynika, że zainteresowana kupnem oprogramowania RCS miały być także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego i policja.
Portal Niezależna.pl przejrzał korespondencję dwóch panów i znalazł w niej m.in. wątek wyborów parlamentarnych w Polsce. „Proszę, abyś wziął pod uwagę, że w połowie października w Polsce odbędą się wybory parlamentarne, więc raczej nie oczekiwałbym żadnej ostatecznej decyzji do ogłoszenia wyników wyścigu wyborczego” – napisał Dobrzyński 30 września 2011 r.
By inwigilowało się lepiej
RCS to wyrafinowane oprogramowanie szpiegowskie (spyware) służące do atakowania i monitorowania komputerów oraz smartfonów. W przeciwieństwie do innych tego typu programów za pomocą RCS można nadzorować nawet zakodowane kanały komunikacji, takie jak Skype, tzw. bezpieczne skrzynki e-mail i narzędzie Pretty Good Privacy do szyfrowania korespondencji. Jak chwalą się twórcy programu, Remote Control System...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: