Kultura

WYSTAWA \ Sdiełano w SSSR
W Muzeum Historii Fotografii w Krakowie otwarto wystawę „Sdiełano w SSSR”. Opowiada ona historię sowieckiego sprzętu fotograficznego. Dla miłośników fotografii jest to niesamowita gratka. Zobaczyć bowiem można nie tylko popularne aparaty Smiena, Zenit i Lubitiel, ale też ciekawe wersje Kijewa, Saluta oraz Sputnika. Wystawa obejmuje lata 1934–1991.

PŁYTA \ Mokotów
Lilly Hates Roses, duet folkowo-rockowy tworzony przez Kamila Durskiego i Kasię Golomską, właśnie wydał drugą długogrającą płytę. „Mokotów” zawiera 11 utworów o bogatej warstwie tekstowej i interesujące muzyczne podróże w świat alternatywnych brzmień. Jednym z muzyków, którzy gościnnie wystąpili na krążku, jest Dawid Podsiadło.

TEATR \ Murzyn Warszawski
Teatr Wybrzeże przygotowuje się do pierwszej powojennej inscenizacji „Murzyna Warszawskiego”,  popularnej w międzywojniu komedii Antoniego Słonimskiego. Jest to opowieść o inteligencie pochodzenia żydowskiego, który cierpi na polskość. Premiera na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się 17 lipca, a dzień później na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Reżyseruje Adam Orzechowski.

WYSTAWA \ Julo Levin
Do 25 lipca w Ratuszu Staromiejskim na Podzamczu Muzeum Historii Szczecina prezentuje wystawę „Julo Levin. Mosty odrzańskie”. Julo Levin był wybitnym przedstawicielem międzywojennej awangardy. Przez nazistów uznany za artystę „zwyrodniałego”, od 1933 r. miał zakaz pracy twórczej, a dekadę później został stracony w Auschwitz. Był zafascynowany ekspresjonizmem.

„Perła. Obsesje i namiętności Janis Joplin” to najnowsza publikacja wydawnictwa InRock autorstwa Ellis Amburn. Książka o jednej z największych w historii Stanów Zjednoczonych wokalistek rockowych, instrumentalistek i autorce tekstów jest najciekawszą publikacją muzyczną, jaka ukazała się tego lata. Powstała ona na bazie wywiadów z przyjaciółmi, kochankami, szkolnymi kolegami, a nawet kierownikami hoteli, w...
[pozostało do przeczytania 16% tekstu]
Dostęp do artykułów: