Wieści Z UE \ W skrócie

Austriacy chcą odnogi gazociągu Gazpromu
Według doniesień „Die Welt” szefowie austriackiego koncernu energetycznego OMV chcą, aby planowany nowy gazociąg Gazpromu – Turkish Stream – został przedłużony od granicy Grecji i Turcji w okolice Wiednia. Do Austrii i innych krajów Europy miałby trafiać gaz z Rosji. Taka odnoga Turkish Stream miałaby zastąpić porzucony dwa lata temu (przez Niemców i Austriaków) projekt gazociągu Nabucco, którym do Austrii, Włoch i innych krajów miał być dostarczany gaz z Azerbejdżanu i Iranu.
Mamy dwa lata na zmianę prawa
Komisja Europejska przygotowała dyrektywę, zgodnie z którą zagrożone niewypłacalnością i upadłością europejskie banki będą mogły przejmować depozyty i lokaty klientów banków. W sytuacji zagrożenia banku najpierw mają być przejmowane pieniądze wierzycieli i akcjonariuszy banku. A jeśli te środki nie okażą się wystarczające, banki będą mogły przejąć pieniądze indywidualnych klientów z ich depozytów i lokat – tych o wartości ponad 100 tys. euro. Polska i inne kraje Unii mają dwa lata na przystosowanie swojego prawa do tej dyrektywy.
Trybunał UE wspiera politykę eurobanku
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał pozytywne orzeczenie w sprawie prawnej dopuszczalności programu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który od ponad roku upoważnia europejskie banki centralne do skupowania obligacji skarbowych państw strefy waluty euro na finansowych rynkach wtórnych. Celem tego programu i prowadzonego skupu obligacji jest ochrona mocno zadłużonych europaństw przed niewypłacalnością. Trybunał UE uznał – wbrew opiniom i skargom jego konserwatywnych krytyków z Niemiec i innych krajów UE – że ten kontrowersyjny program „zasadniczo wchodzi w zakres polityki pieniężnej, a więc również w zakres kompetencji” EBC.
Nie zainwestują na Krymie
Przedstawiciele rządów państw UE przedłużyli gospodarcze sankcje nałożone na Rosję i Krym rok temu – w związku z aneksją Krymu przez Rosję w marcu...
[pozostało do przeczytania 53% tekstu]
Dostęp do artykułów: