Wieści Z UE \ W skrócie

Zwiększenie władzy tajnych służb
Izba niższa parlamentu Francji przyjęła ustawę znacznie rozszerzającą uprawnienia francuskich tajnych służb. Ustawa pozwala tajnej policji, kontrwywiadowi i wywiadowi na niemal nieograniczone śledzenie telekomunikacji, rozmów telefonicznych, SMS-ów, e-maili i przepływu informacji w internecie. A na teleoperatorów nakłada obowiązek współpracy ze służbami. Nową ustawę musi jeszcze zaakceptować senat.
Pomnik JPII im przeszkadza
Francuski sąd w Rennes nakazał władzom miejscowości Ploermel w Bretanii usunięcie w ciągu sześciu miesięcy pomnika Jana Pawła II. Sąd uznał, że wyeksponowanie pomnika w miejscu publicznym było „sprzeczne z prawną zasadą laickości”. Sąd stwierdził, że samo wzniesienie pomnika (w roku 2006) nie było sprzeczne z prawem, ale zastrzeżenia budzi wkomponowanie postaci papieża pod wysoki łuk i krzyż, co „ma charakter ostentacyjny” i sprzeczny z zasadami Republiki Francuskiej. Mer miasteczka Patrick Le Diffon zapowiedział złożenie apelacji i zamiar „wyczerpania wszelkich prawnych środków”, aby uchylić decyzję sądu.
Kolejne spięcie Bruksela–Budapeszt
Premier Węgier Wiktor Orban wezwał rodaków do rozpoczęcia debaty o ponownym wprowadzeniu w kraju kary śmierci za najcięższe zbrodnie. Premier stwierdził m.in., że w niektórych przypadkach kary więzienia są „zdecydowanie zbyt łagodne”. Już nazajutrz przedstawiciel Komisji Unii Europejskiej skrytykował to wezwanie i powiedział, że zniesienie kary śmierci było „wymaganym warunkiem przystąpienia Węgier do Unii Europejskiej”. A lewicowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oświadczył, że od premiera rządu Węgier będzie się domagał wyjaśnień.
Rząd PO–PSL poparł projekt podwyżek cen alkoholu
Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej”, podczas unijnej konferencji ministrów zdrowia w Rydze przedstawiciele rządu w Warszawie poparli „strategię alkoholową UE”, przewidującą m.in. wprowadzenie w Europie obowiązkowej minimalnej...
[pozostało do przeczytania 35% tekstu]
Dostęp do artykułów: