Zamach i Benediktow smoleńskie słowa zakazane

Przedstawione przez prokuraturę wojskową ustalenia dotyczące śledztwa smoleńskiego to niemal kopia całkowicie niewiarygodnych tez Kremla. Jedyna różnica to zarzuty postawione dwóm rosyjskim kontrolerom lotu. O tym, kto kierował nimi z Moskwy, śledczy nie zająknęli się jednak ani słowem

Kilkanaście dni przed piątą rocznicą katastrofy samolotu Tu-154 Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła ustalenia śledztwa smoleńskiego. Nie przypadkiem pokrywają się one z tym, co już w 2011 r. o Smoleńsku powiedzieli Rosjanie. Metody stosowane przez organy badające katastrofę w Polsce i Rosji – ignorowanie istotnych faktów, „przypadkowe” niszczenie dowodów – były bowiem bardzo podobne.
Generał może spać bezpiecznie
Według polskiej prokuratury wojskowej są podstawy do postawienia zarzutów dwóm rosyjskim kontrolerom z wieży lotniska smoleńskiego. To stwierdzenie śledczych to jedyna zasadnicza różnica między ich wersją zdarzeń a ustaleniami niesławnej komisji Tatiany Anodiny. 
Co zarzucają dwóm Rosjanom polscy prokuratorzy? Jednemu sprowadzenie „bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym”, drugiemu nieumyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu powietrznym. Na to, że kontrolerzy poniosą jakiekolwiek konsekwencje związane z zarzutami, oczywiście i tak nie ma co liczyć – należy jednak zauważyć, że prokuratura wojskowa, chcąc sprawić wrażenie, że nie jest kopią Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, wyjątkowo się ośmieszyła. Jeśli już bowiem stwierdziła bezprawne działania kontrolerów, to powinna zająć się tymi, którzy wydawali im – z pominięciem wszelkich procedur – rozkazy.
Przypomnijmy: naprowadzaniem samolotu na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj zajmowało się czterech oficerów rosyjskiej armii: płk gwardii Nikołaj Krasnokucki (zastępca dowódcy 6955 Mginskiej Bazy Lotniczej w bazie lotniczej Twer-Migałowo), ppłk Paweł Plusnin (kierownik lotów), mjr Wiktor Ryżenko (kierownik strefy lądowania, obsługujący...
[pozostało do przeczytania 80% tekstu]
Dostęp do artykułów: