Taśmy Kohla – żenujący spektakl w oprawie skandalu

Zapowiadało się skandalicznie, ale najwidoczniej cała para poszła w gwizdek. Takie wnioski nasuwają się po lekturze czołówkowego artykułu Rene Pfistera w ostatnim „Spieglu“. Temat: Helmut Kohl alias Kanclerz Zjednoczenia opluwający jadem swoich partyjnych kolegów. Gwóźdź programu – Kohl wspominający, że Angela Merkel „nie umiała się właściwie posługiwać nożem i widelcem i trzeba ją było ciągle napominać“. Skandalu trzeba tu szukać z lupą. O co więc tyle hałasu?

W tej historii każdy znajdzie coś dla siebie. Jest dziennikarz, który poświęcił kilka lat swojego życia na spisywanie wspomnień jednego z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych polityków przełomu wieków. Jest kobieta, która pokazała dziennikarzowi drzwi, z chwilą gdy uznała, że ten przekracza swoje kompetencje i próbuje polityka oszukać. Jest redakcja pewnego tygodnika, której ulubioną chyba rozrywką od 1976 r. było naigrawanie się ze wspomnianego polityka i sam polityk – człowiek tak dziś schorowany, że z trudem udaje mu się wyartykułować wyraźnie kilka słów. Ghostwriter nazywa się Heribert Schwan, kobieta to Maike Richter, polityk to oczywiście Helmut Kohl, a jego największym „fanem“ jest tygodnik „Der Spiegel“. To właśnie jego autor w poniedziałkowym wydaniu opisuje dramat w kilku aktach, z udziałem wspomnianych postaci. Zanim jednak przejdę do historii niczym z magla, nieco tła.
Upadek olbrzyma
W środę 8 października na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie były kanclerz Niemiec Helmut Kohl miał wystąpić na promocji wznowionego wydania trzeciego tomu swoich wspomnień. Wymarzona książka na 25. rocznicę obalenia muru berlińskiego, ponieważ opowiada o okresie od lata 1989 r. do jesieni 1990 r., czasie mozolnego zszywania dwóch niemieckich tworów. Kohla fetowano wtedy jako Kanclerza Zjednoczenia. Kto pamięta dobrze tamten okres, automatycznie skojarzy hasło „upadek muru“ z Kohlem (abstrahujac od tych, którym się ono bardziej klei z koncertem Pink...
[pozostało do przeczytania 80% tekstu]
Dostęp do artykułów: