Wieści z UE

Bezpieczne wydobycie gazu z łupków

Autorzy raportu ekspertów firmy inżynieryjnej Witteveen+Bos, zamówionego przez rząd Holandii, twierdzą, że hydrauliczne szczelinowanie, niezbędne przy eksploatacji gazu z łupków, jest bezpieczne. Szczegóły raportu przedstawił minister gospodarki Henk Kamp, polityk liberalnej VVD. – Raport pokazuje, że obecne ustawodawstwo wystarczy do poradzenia sobie z ryzykiem związanym z poszukiwaniem i wydobyciem gazu z łupków. Potrzebne będą teraz próbne odwierty, żeby oszacować potencjalne korzyści dla holenderskiej gospodarki – oświadczył minister.

Portugalia zwalnia

Z administracji publicznej w Portugalii rząd planuje zwolnić w r. 2014 od 5 do 15 tys. urzędników – większość za porozumieniem stron i z wypłatą odszkodowań. Od stycznia do czerwca br. w portugalskiej administracji zwolniono już prawie 9,3 tys. pracowników, a od grudnia 2011 r. aż 36,8 tys.

Będą kary dla Gazpromu?

Komisja Europejska przygotowuje się do ukarania Gazpromu do grudnia br. za monopolistyczne praktyki w krajach Unii i liczne naruszenia antymonopolowego prawa UE.

Chodzi głównie o ograniczanie konkurencji na rynku gazu w co najmniej 8 państwach (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Estonia, Litwa i Łotwa), podzielenie przez rosyjski koncern rynku gazu, co utrudnia swobodne dostawy do krajów Unii, stwarzanie problemów z różnicowaniem kierunków dostaw i ustanowienie niesprawiedliwych cen poprzez ich powiązanie z cenami ropy naftowej, a nie cenami na wolnym rynku. Zgodnie z prawem UE, finansowa kara może sięgnąć nawet 10 proc. rocznych przychodów koncernu.

Zastanawiają się nad referendum

Działacze brytyjskiej Partii Pracy namawiają jej szefa Edwarda Milibanda do poparcia projektu referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Twierdzą, że w związku z rosnącym wśród...
[pozostało do przeczytania 19% tekstu]
Dostęp do artykułów: