Terapia ciepłem i zimnem

Termoterapia – leczenie zarówno ciepłem, jak i zimnem – znajduje zastosowanie od tysięcy lat i jest bardzo starym sposobem na walkę z różnymi schorzeniami, głównie z dolegliwościami bólowymi o różnym podłożu.
 
Obecnie w profesjonalnej rehabilitacji oraz w warunkach domowych znajdują zastosowanie okłady i kompresy żelowe (ThermoGel). Są to metody, o których nie należy zapominać ze względu na ich skuteczność, dostępność oraz niską cenę. Taka terapia często pozwala uniknąć stosowania leków, co szczególnie u dzieci jest rozwiązaniem zbawiennym.
 
Leczenie zimnem jest najlepszym sposobem działania w ostrych urazach stawów, mięśni, więzadeł, a także w stłuczeniach, obrzękach i bólach o różnej etiologii. Zimno powoduje zmniejszenie obrzęków i bólu, wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, co ogranicza występowanie wewnętrznych krwotoków.
 
Najlepiej wykorzystać gotowe kompresy żelowe dostępne w aptekach, które przed użyciem należy włożyć do zamrażarki na minimum 20 minut (najlepiej przechowywać taki kompres żelowy stale w zamrażarce, żeby w razie urazu był zawsze gotowy do natychmiastowego użycia). Przy braku pod ręką chłodzącego okładu żelowego można zastosować niemal wszystko: kostki lodu, torebki z mrożonymi warzywami, kawałek mrożonego mięsa.
 
Zimne okłady stosuje się kilka razy dziennie, nie dłużej niż 15 minut, a po aplikacji doradza się zrobić 20-minutową przerwę. Przed przyłożeniem do chorego miejsca zimny okład należy owinąć ręcznikiem lub kawałkiem materiału, co uchroni tkanki przed odmrożeniem.
 
W sprzedaży aptecznej dostępne są także spraye chłodzące, specjalne torby na lód do zastosowań medycznych oraz jednorazowe kompresy do natychmiastowego użycia typu instant (schłodzenie następuje w wyniku zainicjowanej reakcji fizyko-chemicznej wewnątrz opakowania).
 
Ciepło natomiast zwykle stosujemy w przewlekłych stanach zapalnych stawów i tkanek miękkich, w zespołach bólowo-korzeniowych, chorobie...
[pozostało do przeczytania 54% tekstu]
Dostęp do artykułów: