Czekając na przebudzenie, prawdę i prawnuki

Gdy ks. Jerzy Popiełuszko zaprosił ją do czytań podczas Mszy za Ojczyznę, zgodziła się od razu. Na patriotyczne spotkania dotarła wtedy do ok. 460 miejsc w Polsce. Dziś zapraszana jest w te same miejsca i często… mówi to samo. Katarzyna Łaniewska obchodzi jubileusz 80-lecia oraz 60-lecia pracy artystycznej.
 
Jej miły wizerunek sceniczny odbiega od tego, jaka jest naprawdę. – Jeśli robię wrażenie takiej ciepłej i uległej, to znaczy, że jestem chyba nadal dobrą aktorką – śmieje się Łaniewska w rozmowie z Janem Pospieszalskim na łamach „Gazety Polskiej Codziennie”.

Od lat 50. zagrała w ponad 50 filmach. Pamiętamy ją z ról matki Kasi z „Kogla-mogla” i „Galimatiasu, czyli kogel-mogel II”, „Godziny W” czy „Przesłuchania”. Wystąpiła w blisko 20 serialach. Mogliśmy ją zobaczyć w „Przedwiośniu”, „Klanie”, „Czterdziestolatku”, „Czterdziestolatku – 20 lat później”, „Miodowych latach” czy „Ojcu Mateuszu”. Ale przede wszystkim jest słynną babcią Józią z „Plebanii”, która swoją mądrością i troską urzekała widzów.

Grała w Teatrze Dramatycznym, Narodowym, Ateneum. Wciąż współpracuje z teatrami Polskim i Ochoty. W latach 50. dostała się do Teatru Polskiego. Była wtedy w grupie młodych aktorów, których Arnold Szyfman zaprosił do teatru wielkich, fantastycznych nazwisk. Dziś, jako doświadczona aktorka, z rozżaleniem przygląda się współczesnemu teatrowi. Obrzydliwością nazywa „Mazepę” w Teatrze Polskim: „Podnosi się kurtyna, a tu panie w czerwonych kostiumach gimnastykują się na rurach. A w drugim akcie te same panie przebrane za siostry zakonne. To obrzydliwe, że dzieje się to teraz, kiedy mamy tę naszą wolność. W PRL-u, nawet mimo działania cenzury, sztuki robiono z wielką troską, której we współczesnym teatrze nie widzę” – mówi w „Codziennej”. I wspomina, że sztukę, nad którą pracowało się tygodniami, wystawiano kiedyś raz bądź dwa razy. Było to w czasach, gdy „kobiety wkładały halki”, a aktorzy potrafili mówić tak donośnie i głośno, że mimo...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: