Kultura

FOTOGRAFIA \ Nagrodzony za Żołnierzy Wyklętych

Andrzej Hrechorowicz, autor zdjęć do filmów Anity Gargas „10.04.10” oraz „Anatomia upadku”, zdobył nagrodę Banku Zachodniego WBK, przyznaną w ramach 9. edycji BZ WBK Press Foto. Fotografa uhonorowano za cykl zdjęć „Żołnierze Wyklęci”. Nagroda jest tym cenniejsza, że w konkursie startowało blisko pół tysiąca zawodowców.

TELEDYSK \ Popularna Sigismondi

Floria Sigismondi robi zawrotną karierę. Niedawno wyreżyserowała teledysk do utworu „The Stars (Are Out Tonight)” Davida Bowie, który stał się prawdziwym hitem ostatnich tygodni. Od kilku dni olbrzymią popularnością cieszy się jej najnowsze dzieło, jakim jest wideoklip do piosenki „Mirror” Justina Timberlake’a.

WYSTAWA \ Dawna moda dziecięca

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu odwiedzić można wystawę „Dawna moda dziecięca XVII–XX w.”. Zobaczymy na niej ubranka, buciki, wózki dziecięce i gorsety pochodzące z różnych epok. Zapoznamy się też z obrazami olejnymi i starymi fotografiami nawiązującymi do tematyki wystawy. To pierwsza taka ekspozycja w Polsce.

Nowinki literackie

Znamię na potylicy

„Znamię na potylicy. Opowieść o Rotmistrzu Pileckim” to wyjątkowa książka autorstwa Romana Konika. Opowiada o jednym z największych polskich bohaterów XX w., który na ochotnika dostał się do obozu śmierci w Oświęcimiu, założył tam siatkę konspiracyjną i wyniósł cenne informacje. W nagrodę w komunistycznej Polsce był torturowany, a następnie stracony strzałem w tył głowy.

Powiastki wschodnie
Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazały się „Powiastki wschodnie” Ignacego Krasickiego. Jest to ciekawe dzieło, napisane w stylu modnym w epoce oświecenia. Powiastki były krótkimi formami, swawolnymi, filozoficznymi lub umoralniającymi, które często umieszczano w przestrzeni orientalnej. Krasicki...
[pozostało do przeczytania -4% tekstu]
Dostęp do artykułów: