Ostatni sylwester „Jastrzębia”

Kontakty pomiędzy Obwodami WiN Włodawa i Radzyń Podlaski nawiązano na początku grudnia 1946 r. Ppor. „Jastrząb” nawiązał kontakt przez komendanta placówki Miłków Józefa Stanisławskiego „Trutnia” z komendantem rejonu w Obwodzie WiN Radzyń Podlaski por. Jerzym Skolincem „Krukiem”. Ten ostatni doprowadził w połowie grudnia 1946 r. do spotkania z komendantem radzyńskiego Obwodu WiN kpt. Leonem Sołtysiakiem „Jamesem”. Tak opisał je na kartach swojego pamiętnika brat i zastępca dowódcy Edward Taraszkiewicz „Żelazny”: „Na spotkaniu tym przedstawił »Dżems« [»James«] swój projekt zaatakowania UB w Radzyniu i uwolnienia więźniów politycznych. Według jego słów, akcja ta miała się odbyć w noc sylwestrową. »Jastrząb« nie odmawia prośby udzielenia pomocy, obiecując przyjechać na umówiony punkt autem. Otrzymaliśmy hasło w największej tajemnicy, brzmiące pasująco do wym [ienionej] akcji, a mianowicie »Północ-Pożar« (...)”.

Zgodnie z ustaleniami oddział „Jastrzębia”, choć spóźniony z powodu problemów z samochodami, przybył na miejsce koncentracji wieczorem 31 grudnia 1946 r. Dalszy rozwój wypadków znany jest z pamiętników „Żelaznego”: „Na lotnisku w pobliżu Radzynia, na punkcie koncentracyjnym czekało już ok. 300–350 ludzi z całego Obwodu. Była to prawie cała »armia«, jak to określił »Jastrząb«. »Dżems« czekał też już na nas. Brakowało jeszcze dwóch dużych grup konspiracyjnych z dalszych okolic pow. radzyńskiego, mających przyjechać autami, które zawiodły w podobieństwie naszych [...]”.

Po przybyciu oddziału „Jastrzębia” odbyła się ostatnia odprawa. Ostatecznie uzgodniono, iż oddział „Jastrzębia” będzie atakował główny, najtrudniejszy cel – budynek PUBP, grupy Jerzego Skolińca „Kruka” i Jana Grudzińskiego „Płomienia” – budynek szkoły obsadzony przez KBW, a bojówka Antoniego Grochowskiego „Kuli” miała zająć pocztę i zniszczyć centralę telefoniczną. Plutony pod dowództwem por. Wacława Stelmaszuka „Marnego” z rejonu VIII oraz por. Piotra Waszczuka „Roli” z...
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: