KulturaWYSTAWA KONKURSOWA


„Tkanina wraca” to interesująca wystawa prezentująca najlepsze prace konkursowe, które wzięły udział w rywalizacji o najciekawszy projekt gobelinu, kilimu i dywanu. Konkurs zorganizowała Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie przy współudziale Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Na wystawie zobaczyć można 44 spośród 205 prac, jakie wpłynęły na konkurs. Zwiedzający zapoznają się z nowoczesnymi trendami we wzornictwie użytkowym. Wystawę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa oglądać można od 12 grudnia do 13 stycznia.

POWRÓT MISTRZÓW

Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu powraca po dwudziestu latach wystawa stała sztuki europejskiej. Wystawę rozpoczyna renesans włoski i północnoeuropejski. Zobaczyć można  m.in. prace Cosimo Rossellego, Giovanniego Santi, Agnolo Bronzino oraz artystów z rodzin Cranachów i Holbeinów. Następnie ujrzeć można XVI-wieczne malarstwo Pietera Breughla Młodszego czy Fransa Florisa. Kolejne części wystawy odsłaniają przed nami m.in. dzieła Antoine’a Palamedesza, Ferdinanda von Rayskiego czy Wassily’a Kandinsky’ego. Łącznie zaprezentowane zostanie ponad 200 obrazów, liczne rzeźby i rzemiosło artystyczne.

MALARZ GROTESKI

„To My” to najnowsza wystawa prac mistrza groteski Jerzego Chartowskiego. Jego prace można oglądać na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku do 8 stycznia. Wystawa ma charakter jubileuszowy i jest związana z 40-leciem pracy twórczej malarza. Dzieła artysty charakteryzują duża dawka humoru, gra formą i skojarzeniami. Mistrz w swoich pracach przywiązuje olbrzymie znaczenie do szczegółu. Chartowski żyje i tworzy w Duesseldorfie i Krakowie. Jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych, w tym Nagrody Ministra Kultury i Sztuki. W trakcie wystawy, za sprawą Galerii Sztuki Glaza Expo Design, będzie można...
[pozostało do przeczytania 42% tekstu]
Dostęp do artykułów: