Bimbrownictwo obywatelskie

Można to pokazywać w konwencji moralitetu, celebrować wyniosłe dobro zmagające się z paskudnym złem. Tak było w pamiętnych „Niedotykalnych” z Seanem Connery i Kevinem Costnerem. Z alkoholem nie wygrali, rozkwitła mafia, spadło parę głów hersztów podziemia – tyle że dzielni rycerze antytrunkowi po odwołaniu zakazu sami poszli się napić. To po co było jeść tę żabę?! Dlatego równie rozsądne wydaje się spojrzenie na tamte czasy w konwencji nostalgicznej, romantycznej.

W filmowej balladzie Hillcoata Bondurantowie dostawcy i producenci gorzały nie są wcieleniem bezprawia i alkoholowego nihilizmu, lecz wolności o wielu imionach. Alkohol do czasu pozostaje biznesem rodzinnym, ale zjawiają się konkurenci, sięgający po broń automatyczną i brzytwy. Wkracza też prawo, nie po to, by szerzyć ład, lecz by łupić drobnych producentów i handlarzy. I trójka Bondurantów, którymi dowodzi Forest (niesamowita rola Hardy’ego), zamiast podkulić ogony, robić swoje i opłacać się komu trzeba, przyjmuje wyzwanie. Naprzeciw staje sadysta i psychopata – zastępca prokuratora Charly Rakes (znakomity Pearce), człowiek groźny, skorumpowany i nieobliczalny. Toteż mamy na ekranie okrutną wojnę o zmiennym przebiegu, zawiązywanych i zrywanych sojuszach oraz niesamowitym finale.

Rzecz w tym, że jak bohaterowie Connery’ego uznali się za „Niedotykalnych”, tak Forest i jego bracia mają powody, by sądzić, że są „niezniszczalni”. Oglądamy ich dzieje oczyma najmłodszego (LaBouf), który dorasta w trakcie tej historii do standardów wyznaczonych przez twardych braci, popisuje się sprytem, strasznie obrywa od konkurencji, a jednocześnie przeżywa chłopięcą, naiwną i czystą miłość do córki (Wasikowska) pastora. Podobnie z Forestem, twardym wojownikiem i nieprzejednanym mrukiem, ograniczanym nieprzezwyciężalnymi zdawałoby się kłopotami z okazywaniem uczuć. Powoli, cierpliwie oswoi go kelnerka Maggie (Chastain). To ona wyciągnie go ze śmiertelnej opresji, choć jej wyczyn długo pozostanie dla...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: