Miało nie być ofiar!

Chodzi o Irlandię schyłku lat 90. Obie strony są zmęczone, ale IRA próbuje jeszcze zamachu w londyńskim metrze. Przyłapana podczas tej operacji Colette (Riseborouhg), młoda wdowa z dzieckiem, dostaje propozycję nie do odrzucenia. Alternatywą jest kryminał, wizja synka w sierocińcu i jego przyszła kariera jako wtyczki policji w komórce IRA, w której są jej bracia i przyjaciele. Collette nie godzi się od razu, zdrada grozi śmiercią, nawet widzimy, jak mogłaby wyglądać egzekucja. Ale agent Mac (Owen) obiecuje bezpieczeństwo i próbuje dotrzymać słowa.

Film może zaniepokoić miłośników kina sensacyjnego, szpiegowskiego, bo lekceważy reguły konspiracji, przekazywania raportów. Dziewczyna nie zdejmuje czerwonej peleryny, komunikaty przekazuje z nadmorskiej budki telefonicznej. A to dlatego, że tematem filmu nie są techniki policyjnej inwigilacji, lecz sytuacja człowieka, który dostał się w tryby machiny. Widzimy, jak w takich sytuacjach dochodzi do głosu bezlitosna pragmatyka wojny. Stosują ją jedni i drudzy. Ludzie nie mają twarzy, tylko maski. Udaje się uratować swoje życie, ale wtedy ktoś z bliskich padnie ofiarą. Mac może obiecywać Collette, co tylko zapragnie, lecz jego szefowa (znakomita Anderson), kierująca się rachunkiem zysków i strat na szerszą skalę, unieważni jego gwarancje jedną administracyjną decyzją.

Wszyscy tak robią, ale to Brytyjczycy kręcą o tym filmy. Nie wypada udawać, że skoro nie mieliśmy terrorystów, to film nas nie dotyczy. Mieliśmy za to kapusiów. Jak wynika z raportów zwerbowanych naukowców, księży, działaczy społecznych czy ludzi kultury, motywem akcesu do systemu represji nie było zagrożenie (a przynajmniej nie jedynie), lecz pragnienie awansu i osobistych korzyści. Także rozkład racji i zagrożeń, a i stosunek firmy do jej byłych sług wyglądał i wygląda u nas inaczej. Nieudolnie próbowały to pokazać filmy takie jak „Rysa” czy „Różyczka”, a trochę lepiej „Kret”. Dlatego jako ludzie możemy współczuć Collette i nawet w...
[pozostało do przeczytania 35% tekstu]
Dostęp do artykułów: