Polska potrzebuje Prawdy!

Ojcowie Unii Europejskiej: R. Szuman, którego proces beatyfikacyjny trwa, K. Adenauer, A. de Gasperi na Bogu i Dekalogu rozpoczynali budowę. (…).

Wolność pociąga za sobą wielką odpowiedzialność za siebie samego, za bliźnich, za Kościół i Ojczyznę, której winniśmy miłość, uczciwą pracę, a czasem, gdy trzeba, największą nawet ofiarę. (…)

Świadomie nie przywołuję wydarzeń ostatniego tygodnia. Naprawdę to, co dzieje się wokół dramatu śmierci pod Smoleńskiem naszych braci i sióstr, przechodzi wszelkie wyobrażenia. Czego potrzebuje Polska? Potrzebuje Prawdy. Najnowsze badania CBOS‑u pokazują, że aż 80 proc. społeczeństwa uważa, że rząd całkowicie lub w dużym stopniu zaniedbał sprawę wyjaśniania przyczyn katastrofy. (…) To jest przygniatająca większość, której dłużej nie można lekceważyć. Ta sprawa nie przyschnie, dopóki polskie władze nie wykażą determinacji w dochodzeniu do prawdy. Prawda wyzwala i jest warunkiem przebaczenia. O to się tutaj modlimy. (…)

Ze względu na swoje położenie tylko silna i zjednoczona Polska ma szansę na rozwój. Ciągłe mówienie, że musimy udowadniać Europie, że jesteśmy nowoczesnym krajem, jest upokarzające. (…) Uczył Stefan kardynał Wyszyński: „Gdy Bóg jest uwielbiony, człowiek jest uszanowany, a ziemia obsłużona”.

„Bóg, Honor, Ojczyzna” wypisywane na sztandarach polskich nie były i nie mogą być pustymi dźwiękami. One były i są świadectwem wierności ludzi, którzy ginęli w Katyniu, Auschwitz, po wojnie w więzieniu na Rakowieckiej, a jedynie ich winą było to, że byli Polakami. (…)

Człowiek potrzebuje umocnienia w prawdzie i wolności. (…) Niebezpieczne są różne ukryte formy zła „wilki w owczej skórze”. (…) Jakaś mgła nas otacza. Wtedy, jak pisał Zbigniew Herbert: „nie sposób dostrzec oczu pałających, łakomych pazurów i paszczy potwora, dowodem istnienia potwora są jego ofiary”.

Wróg nie zdradza! Zdradzić może przyjaciel. (…)

Na lotnisku Warszawa-Okęcie 16 czerwca...
[pozostało do przeczytania 7% tekstu]
Dostęp do artykułów: