Hobby: zmartwychwstanie

Oczywiście ewoluował. Ostro zabiegał o pozycję Brytanii w świecie zimnej wojny, grał z Amerykanami, walczył z Sowietami i Chinami, potem czynił gesty odprężeniowe. Teraz tępi mniejszych przeciwników globalnego ładu, terrorystów i szaleńców z tzw. państw zbójeckich. Bonda zmieniali też aktorzy. Sean Connery zrobił zeń urzekającego macho, Roger Moore zdystansowanego błazna, Bond Pierce Brosnana był wszystkim, tylko nie wojownikiem. Dopiero Craig, aktor o fizjonomii plebejskiej, uczynił agenta 007 sprinterem, strzelcem, nurkiem, poranionym i zdradzonym żołnierzem, który walczy o sprawę, ale i własną głowę. Tak jest w „Skyfall”. Życie, nawiasem mówiąc, dopisało filmowi niesamowitą puentę. Na premierze Craig, podtrzymywany przez żonę, pocił się i słaniał. Ciężko być nadczłowiekiem, nawet w kinie.
Film zaczyna się umieraniem. Po wielkim pościgu na motocyklach po ceglanych dachach, w szybie windy, Bond, zestrzelony, być może celowo, przez własną agentkę (Harris), spada do wartkiej rzeki. Agencję MI 6 atakuje maniak, M pisze nekrologi Bonda. Czas na nowych ludzi i nowe metody, tamte stare zostają obśmiane. Nawet zmartwychwstały Bond do tego nie pasuje. Oblewa teksty sprawnościowe i strzelanie, a i tak wkracza do akcji.

Z agentką, która go postrzeliła, podąża tropem tajemniczego Raoula Silvy. Znów mamy sekwencje w kasynie, a tam nie tylko uzbrojonych osiłków, ale i piękność (Marlohoe). Jej bolesny grymas wskazuje, że nie robi tego, na co ma ochotę. Znów będzie jacht i szybka miłość, potem wyspa ruin, na której Bond spotka wroga na swoją miarę. To też agent, mają wspólnych znajomych, gra go Bardem, stworzony do ról psychopatów, czego dowiedli bracia Coen w „To nie jest kraj dla starych ludzi”. Napędza go wrogość do agencji, prywatna zemsta – jak innego bohatera popkultury ostatnich tygodni, przeciwnika ostatniego Batmana.

Przy „Skyfall” pracował krótko scenarzysta „Szpiega” według Le Carre (filmu gorzkiego, a nie hultajskiego), więc coś z tamtej...
[pozostało do przeczytania 30% tekstu]
Dostęp do artykułów: