Kultura


ANIELSKI GŁOS


Odkrycie muzyczne „Britain’s Got Talent”, czyli Susan Boyle, 20 listopada powróci z czwartym już albumem, „Standing Ovation”. To nowa odsłona hitowych kawałków muzycznych z popularnych filmów i musicali. Krążek zawiera m.in. nowe interpretacje „Send in the Clowns”, „Bring Him Home” i „Somewhere Over The Rainbow”. Susan Boyle doskonale czuje się w musicalowym repertuarze. – Praca nad albumem była czystą przyjemnością i przebiegała w naturalny sposób, ponieważ znałam te piosenki i w studiu mogłam identyfikować się z bohaterami musicali, z których pochodziły – mówi wokalistka.

O SAMOBÓJSTWIE

„Agłaja” to przedstawienie, które można będzie zobaczyć 26, 27 i 28 października w Teatrze Nowym w Poznaniu na Trzeciej Scenie. Monodram grany przez Dorotę Abbe traktuje o myślach i uczuciach, jakie wypełniają człowieka w ostatnich chwilach życia. Przedstawienie wyreżyserowane przez Lenę Frankiewicz oparte jest na tekstach Agłaji Vetarnyi, pisarki rumuńskiego pochodzenia, która zmarła śmiercią samobójczą. W Polsce Vetarnyja znana jest głównie z powieści „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze?”. Monodram prezentuje serię obrazów z życia i twórczości pisarki zamkniętych w jedną tragiczną opowieść.

SZTUKA I EKOLOGIA

W Muzeum Sztuki w Łodzi 26 i 27 października odbędzie się konferencja podsumowująca program „Ekologii miejskich”. Pierwszy dzień imprezy poświęcony będzie miastu, rozumianemu jako środowisko życia. Uczestnicy zastanowią się, jak powoływać do życia instytucje, które łączyłyby kulturowy, społeczny, polityczny oraz przestrzenny wymiar i proponowały rozwiązania dla wspólnot dbających o swoje otoczenie. W trakcie drugiego dnia konferencji głównym zagadnieniem będzie wpływ ekologii na praktyki artystyczne. W imprezie udział wezmą artyści, kuratorzy, krytycy i aktywiści ekologii.

POWIEŚĆ PRAWDZIWA

„Bękart” to...
[pozostało do przeczytania 42% tekstu]
Dostęp do artykułów: