Geopolityka i matematyka

Zychowicz stawia tezę, że w przededniu II wojny światowej polska dyplomacja nie powinna była zawierać sojuszu z Francją i Wielką Brytanią, tylko związać się z Niemcami, Rzeszą. Pakt Beck–Hitler miałby na celu doprowadzić do uderzenia na Rosję Sowiecką i starcie z powierzchni ziemi ZSRS i komunizmu. Autor zakłada, że III Rzesza i tak zostałaby pokonana przez aliantów zachodnich, do których przyłączyłaby się Polska w końcowej fazie wojny, odwracając się od swojego sojusznika i dołączając do obozu zwycięzców. Ale wcześniejszy wybór Niemiec miałby oszczędzić nam wielu zniszczeń i ofiar: represji sowieckich i niemieckich, kacetów i łagrów, Palmir i Katynia. Nie tylko utrzymalibyśmy Kresy Wschodnie, ale nawet moglibyśmy rozszerzyć strefę wpływów na Ukrainę. W ten sposób nawet państwo polskie uratowałoby od holocaustu polskich Żydów i zostało regionalnym mocarstwem. Autor dworuje z rozważań o polskim honorze i stawia wyłącznie na (domniemaną) polityczną skuteczność.

Pomijając wiele innych słabości tego scenariusza, wspomnę o jednej. Otóż najmniej kilkuletni, złożony plan Zychowicza składa się ze ściśle powiązanych sekwencji, które układają się tu w logiczny i zawsze korzystny dla Polski ciąg wydarzeń. Ale historia to proces złożony, na który wpływ mają czasem nieprzewidywalne czynniki. Wystarczyłoby, że tylko jeden element planu napotkałby błahą przeszkodę, a rzeka historii popłynęłaby w niezaplanowane koryto. Wszystko wzięłoby wtedy w łeb z dramatycznymi konsekwencjami.

A zasadniczych pytań co pomysłów autora jest dziesiątki i nie są to drobiazgi. Bo co by się stało, gdyby po pobiciu Francji (przed lub po ataku na Rosję) Niemcy pokonałyby Wielką Brytanię? Przecież wówczas Ameryka utraciłaby możliwość zaangażowania się w konflikt w Europie. Sytuacja staje się niewesoła: Rosja, Anglia i Francja pobite, a USA izolowane od Starego Świata. To kto wtedy pobije Niemcy? A gdyby Anglia nawet wytrwała, to kto w pokonywaniu III Rzeszy zastąpiłby ogromny...
[pozostało do przeczytania 87% tekstu]
Dostęp do artykułów: