Komu wizę, komu obywatelstwo...

Opowiada on, że przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Długiej w Warszawie, gdzie mieści się Wydział Spraw Cudzoziemców, widuje „kręcącego się” około 50-letniego siwego mężczyznę, który zagaduje cudzoziemców, wchodzących do urzędu.

– Byłem świadkiem, jak pod urząd podjechało auto, z którego wysiadło kilku Azjatów, nie wiem, czy byli to Koreańczycy, czy Wietnamczycy. On podszedł do nich, pewien czas rozmawiali, potem on gdzieś zadzwonił. Zaraz wyszła z gmachu urzędu kobieta, wszyscy kilka minut dyskutowali, po czym weszli do budynku. Nie wiem, o co chodziło, ale wyglądało to dziwnie, wręcz podejrzanie. Nie załatwia się spraw urzędowych na ulicy. Co można załatwić w urzędzie? Na pewno prawo stałego pobytu, a także uznanie za obywatela polskiego. To ostatnie skutkuje tym, że cudzoziemcy nie muszą przechodzić skomplikowanych procedur „prześwietleniowych” związanych z uzyskaniem karty stałego pobytu. Według nowej ustawy o obywatelstwie wojewoda ma obecnie o wiele szersze uprawnienia. A dokumenty przygotowują podlegli mu urzędnicy. Na pewno warto prześwietlić sprawy, jakie załatwiano w tym Wydziale – opowiada nasz rozmówca.

– Nie mieliśmy ostatnio sygnałów o korupcji w Wydziale Spraw Cudzoziemców, ale oczywiście każdy sygnał będziemy sprawdzali. Kilka lat temu głośno było o tzw. staczach przed Wydziałem Spraw Cudzoziemców, były tam kolejki. Ten problem rozwiązaliśmy – zapewnia Ivetta Biały, rzecznik Wojewody Mazowieckiego.

– Od pięciu lat prowadzimy w Urzędzie Wojewódzkim politykę antykorupcyjną, szczególnie w Wydziale Spraw Cudzoziemców, m.in. polegającą na rozdzieleniu etapów postępowania w konkretnych sprawach na kilku różnych urzędników. Urzędnicy przeszli też szkolenia zorganizowane przez CBA. Przesłuchania cudzoziemców odbywają się w przeszklonych pokojach i są prowadzone jednocześnie przez dwóch urzędników. Wydział Spraw Cudzoziemców jest szczególnie „narażony” na sytuacje korupcyjne, bowiem obywatele niektórych państw,...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: