Nie dopuścić do przedawnienia zbrodni komunistycznych. Represjonowani wołają o sprawiedliwość

fot. PAP/Andrzej Rybczyńskifot. PAP/Andrzej Rybczyński
Choć od końca PRL minęło już ponad 30 lat, to wciąż nie doszło do „Norymbergi” dla komunistycznych zbrodniarzy. Niewielu z nich poniosło odpowiedzialność za swoje czyny. Brak sprawiedliwości w III RP wynika nie tylko z decyzji polityków, lecz także z działań i zaniechań kasty sędziowskiej. Historycy i opozycjoniści z czasów PRL przypomnieli niedawno, że komunistyczne zbrodnie mogą się przedawnić. – Przedawnienie byłoby poniżeniem Polski i sukcesem środowisk postkomunistycznych. Gdyby rzeczywiście do tego doszło, byłby to dzień hańby narodowej. Niestety, ta sprawa została zaniedbana i trzeba to nadrobić – uważa legendarny opozycjonista Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, a obecnie członek Kolegium IPN.
 
Obecna ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej zakłada, że niektóre zbrodnie komunistyczne przedawnią się już 1 sierpnia 2020 roku. Gdy powstaje ten tekst, nie są jeszcze znane szczegóły mającego się pojawić projektu nowelizacji, która, jak zapowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości, pozwoli na dalsze ściganie i skazywanie totalitarnych zbrodniarzy, którzy dotąd nie ponieśli odpowiedzialności za swoje czyny.

Stary Sąd Najwyższy przeciwko ściganiu zbrodniarzy
Autorzy ustawy o IPN, która powstała w latach 90., zapewne przypuszczali, że uda się osądzić komunistycznych zbrodniarzy w ciągu kilku lat. Z tego powodu pierwotnie przedawnienie miało nastąpić po upływie 30 lat od 1 stycznia 1990 roku w przypadku zabójstw oraz po upływie 20 lat w przypadku pozostałych zbrodni, które mogły przybierać postać m.in. ścieżek zdrowia, gróźb i poniżania. Następna nowelizacja, która weszła w życie w 2007 roku, przedłużyła te okresy odpowiednio do 40 i 30 lat liczonych od 1 sierpnia 1990 roku. – W momencie, gdy uchwalano termin 30 lat przedawnienia, to nikomu nie mieściło się w głowie, że przez ten czas tak niewiele uda się zrobić w zakresie dekomunizacji i rozliczenia zbrodni – mówi w...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: