Sąd Najwyższy – ostatnia wojna postkomuny. Kulisy walki o władzę w SN

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polskafot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
„K***”, „mordy”, „popatrz w lustro” – to odzywki, jakie padały podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego z ust sędziego Piotra Prusinowskiego z Izby Pracy SN. Ten ostatni zwrot skierowany był pod adresem Tomasza Demendeckiego z Izby Kontroli Nadzwyczajnej, który uważany jest za jednego z faworytów do objęcia stanowiska I prezesa SN.  Podobnych przykładów agresji słownej było znacznie więcej. Sędzia Krzysztof Rączka, który od 1979 do 1990 roku działał w komunistycznej PZPR, groził na przykład Kamilowi Zaradkiewiczowi, mówiąc: „Policzymy się na Uniwersytecie Warszawskim”.

Burzliwe, pełne skandalicznych zachowań, wyzwisk i pogwałceń regulaminu obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego zakończyły się rezygnacją p.o. I prezesa SN Kamila Zaradkiewicza. Nikt już nie ukrywa, że rozgrywka o fotel następcy Małgorzaty Gersdorf to być albo nie być dla postkomunistycznego układu sędziowskiego. Kto jest faworytem do objęcia tego stanowiska? „GP” ujawnia kulisy walki o kierowanie naczelnym organem władzy sądowniczej w Polsce.
„Moja rezygnacja z przewodniczenia Sądowi Najwyższemu jest wyrazem protestu wobec utrudniania prac Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN” – tak uzasadnił decyzję o rezygnacji z wykonywania obowiązków I prezesa SN sędzia Kamil Zaradkiewicz. Wyraził swoje głębokie oburzenie podważaniem kompetencji prowadzącego zgromadzenie oraz ignorowaniem czynności porządkowych. „W trakcie zgromadzenia wielokrotnie padały słowa i prezentowane były postawy, jak zakłócanie prowadzenia zgromadzenia, które nie licują w moim przekonaniu z powagą urzędu sędziego SN i bulwersują opinię publiczną” – stwierdził Kamil Zaradkiewicz.

Kto powinien spojrzeć w lustro
„K***”, „mordy”, „popatrz w lustro” – to odzywki, jakie padały podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego z ust sędziego Piotra Prusinowskiego z Izby Pracy SN. Ten ostatni zwrot skierowany był pod adresem Tomasza Demendeckiego z Izby Kontroli Nadzwyczajnej, który...
[pozostało do przeczytania 83% tekstu]
Dostęp do artykułów: