Praca zdalna, czyli po epidemii Polska będzie inna.Wielu pracowników nie wróci do biur 

Koronawirus sprawił, że ogromna część Polaków po raz pierwszy zaznała pracy zawodowej w domu. Choć niektórzy pracodawcy już wracają do tradycyjnej formy wykonywania obowiązków, to jednak większość wciąż pracuje w domowym zaciszu. – To doświadczenie zmieni na stałe nasze myślenie o pracy zdalnej. Spodziewamy się, że ta forma będzie wykorzystywana w Polsce na zdecydowanie szerszą skalę niż przed pandemią koronawirusa – mówi „Gazecie Polskiej” Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert ds. regulacji Pracodawców RP. Praca zdalna to poważne wyzwanie przede wszystkim dla pracodawców i pracowników, ale także dla państwa.

Wykonywanie pracy w domu nie jest zjawiskiem nowym, choć do niedawna tylko niewielka część Polaków pracowała w ten sposób na co dzień. Pandemia koronawirusa spowodowała jednak, że bardzo wielu polskich pracodawców z dnia na dzień poleciło swoim pracownikom, aby wykonywali obowiązki zawodowe w domu. Z kwietniowego Barometru Providenta wynika, że ponad 60 proc. pracujących Polaków wykonuje przynajmniej część swojej pracy zdalnie.

Pracodawcy widzą potencjał
Nie wszystkie firmy są w stanie zorganizować pracę zdalną, ale duża część polskich przedsiębiorców poradziła sobie z nowymi warunkami. – Pracowników wyposażyliśmy w odpowiedni sprzęt, czyli laptopy, dodatkowe monitory, zestaw słuchawkowy. Komunikacja między pracownikami odbywa się teraz mailowo, na komunikatorach oraz przez telefon. Wszystko przebiega płynnie, nie ma problemów z porozumiewaniem się „na żywo” – mówi nam pracownica kadr jednej z firm konsultingowych na rynku finansowym.
– Wpływ pracy zdalnej na efektywność i wydajność pracowników może być rozmaity. W dużej mierze zależy to od sprawności w zarządzaniu zespołem na odległość. Nie ulega wątpliwości, że w tej chwili dla wielu firm stosowanie pracy zdalnej to najlepsza możliwość, pozwalająca z jednej strony zachować ciągłość działalności, a z drugiej ograniczać ryzyko epidemiologiczne...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: